Rak cylindrisk modell på fot. Cicelerad dekor samt graverat motiv av den berömda Vassilijkatedralen vid Röda torget och den närbelägna Kremlporten ”Spasskija vorota”. Höjd 9,8 cm. Diameter upptill 5 cm. Vikt 170 g.
W.A. Bolin Collection
Bolinsilver stämplat C E. Bolin är ovanligt. De berömda motiven gör föremålet extra intressant.
Konstantin Linke var son till Edward och Maria Linke och var troligen född 1865 eller 1866. Enligt Tatjana Muntjans forskning i ”W.A. Bolin, Bolin in Russia, 2001”, var Konstantin registrerad som köpman i Moskva 1898. Vid sekelskiftet hade han en egen silverbutik och samarbetade med C.E. Bolin. På flera av företagets finaste silverföremål från 1890-talet och framåt finner vi även stämpeln KL. Konstantin Linke ersatte sin mor, Maria Linke, som verkmästare på Bolins cirka 1893.