406
1545246

Pehr Zethelius, rakkopp, delvis förgyllt silver, Stockholm 1800.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
453 - 635 EUR
493 - 690 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Slät bägare. Lock med tre fötter. Invändigt förgylld. Avtagbart handtag i svärtat trä. Höjd (inklusive lock) 9,6 cm. Undertill samt på locket/fatat otydligt vapen för friherrliga ätten Rålamb. Total vikt 197 g.

Tilläggslista

Ägarvapen för friherre Claes Rålamb (1750-1826).

Proveniens

Friherre Claes Rålamb (1750-1826)