452
1547916

Sparrisgaller, silver, Bolin, Moskva 1912-1917.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 350 - 2 820 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Silverhandtagen i nyklassicistisk stil dekorerade med löv och stiliserade blommor, bladrullfötter. Senare stämplad W.A. Bolin, Stockholm 1920. Bredd 16,3 cm. Längd 32 cm. Vikt 521 g.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

De dekorativa elementen producerades på silververkstaden i Moskva. Vaggan monterades med största sannolikhet senare i Stockholm.

Jämför sparrisgaller märkt Konstantin Linke, Moskva 1895, såld på Sotheby's Russian sale, London 3 juni 2014 kat nr 667.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?