483
1547863

Dosa, 18K guld och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1920.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 400 - 6 300 EUR
5 630 - 6 570 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Avlång dosa av halvcylindrisk oval form med gångjärnslock, dekor i vit och svart champlevé emalj. Gåvoskrift: 'Ebon Strandin, Kungl. Teatern' (Kungliga Teatern). Specialstämplad av Bolin för den franska marknaden. Ristat nummer: R2023. Mått: 8 x 3,5 x 1,9 cm. Vikt 90 g.

Proveniens

Premiärdansösen Ebon Strandin (1894-1977).
W.A. Bolin Collection.

Ebon Strandin (1894-1977) var dansös vid Kungliga teatern i Stockholm sedan 1901 och utnämndes till premiärdansös 1915. Vid sidan av dansen sjöng hon även och var skådespelerska i flera svenska stumfilmer.

Dosan har den lilla ovanliga firmastämpeln med WAB i en oval med en tupp och dessa föremål var framförallt avsedda för den franska marknaden.

Läs artikeln

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?