Nr. | Föremål | Klubbat pris |
395 | Johan Malmstedt, sockerskål med lock, silver, Göteborg 1792. Gustaviansk. | 9 500 SEK |
396 | Johan Malmstedt, sockerskrin, silver, Stockholm 1794. Gustaviansk. | 20 000 SEK |
397 | Adolf Zethelius, sockerskål med lock och strösked, silver, Stockholm 1819. Empire. | 5 000 SEK |
398 | Pehr Zethelius, fat, silver, Stockholm 1765. Rokoko. | 18 000 SEK |
399 | Josef Carl Klinkosch, tallrikar, 5 st, förgyllt silver, Wien 1886-1922. Jugend. | 13 000 SEK |
400 | Johan Fredrik Björnstedt, sockerskålar, ett par, silver, samt en strösked, Stockholm 1818. Empire. | Återrop |
401 | Stephan Westerstråhle, senapskanna, silver med blå glasinsats, Stockholm 1795. | 5 000 SEK |
402 | Petter Adolf Sjöberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1815. Empire. | 11 000 SEK |
403 | Gustaf Theodor Folcker, kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1871. | 16 000 SEK |
404 | Gustaf Hamnqvist, bägare, delvis förgyllt silver, (verksam 1789-1818), Åmål. Gustaviansk. | 7 000 SEK |
405 | Johan Petter Grönvall, karott, silver, Stockholm 1825. | 11 000 SEK |
406 | Pehr Zethelius, rakkopp, delvis förgyllt silver, Stockholm 1800. | 8 000 SEK |
407 | Gustaf Theodor Folcker, stor skål, silver, Stockholm 1857. Nyrokoko. | 14 000 SEK |
408 | Gustaf Möllenborg, konfektskål med lock, silver, Stockholm, 1851. Nyrokoko. | Återrop |
409 | Bestickuppsättning, 24 delar, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1907-1923. | 10 000 SEK |
410 | Erasmus Lindeström, matsilveruppsättning, 105 delar samt schatull, Stockholm 1901-1902. | 90 000 SEK |
411 | Johan Petter Grönvall, dessertbestick, 36 st, förgyllt silver, Stockholm 1818-1821, knivarna av Bernt Erlandsson, | 22 000 SEK |
412 | Vinkanna, silver, oidentifierad mästare, Wien 1794, Österrike. | 6 000 SEK |
413 | Christopher Jonsen d.ä., kaffekanna, silver, Köpenhamn 1771. Rokoko. | Återrop |
414 | Peter Hertz, bägare, silver, Köpenhamn 1884. | Återrop |
415 | Bricka, silver, Holland, kontrollstämpel Rotterdam. | 10 000 SEK |
416 | Ljusstakar, ett par, silver, oidentifierad mästarstämpel FG, Dijon, Frankrike 1700-tal. | Återrop |
417 | Paul Duhamel, såssnipa, silver, Frankrike, Paris 1832-45. | Återrop |
418 | Harleux, djupa tallrikar, ett par, silver, Paris (verksam från 1891-?). | 6 000 SEK |
419 | Savary, servis, 24 delar, silver, Paris 1900-tal. | 34 000 SEK |
420 | Thomas Whipham & Charles Wright, dryckeskanna, silver, London 1766. | 8 000 SEK |
421 | Thomas Whipham, bägare, silver, London 1781. | 10 000 SEK |
422 | John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787. | 12 800 SEK |
423 | William Fountain & Daniel Pontifax, fyra saltkar, silver, London 1791 och fyra skedar. | 6 000 SEK |
424 | Fitzmaurice West, reseschatull med silverföremål, London 1870. | Återrop |
424A | Antonio Forcada y la Plaza (silversmed och probermästare 1790-1818), kalk, förgyllt silver, Mexico city omkring 1800. | Återrop |
425 | Andrei Gerasimov och Alderman Fyodor Petrov, kalkar, ett par, delvis förgyllt silver, Moskva 1759. | 18 000 SEK |
426 | Sockerskrin, silver, Moskva 1781. | Återrop |
427 | Champagnekalk, delvis förgyllt silver, okänd mästare Moskva 1834. | Återrop |
428 | Ämbetsstav för borgmästare, silver, Nederländerna, daterad 1793. | 18 000 SEK |
429 | Kejserlig presentationsdosa, guld, emalj och diamanter, Alexander Treiden för Hahn, S:t Petersburg före 1899. | 460 000 SEK |
429A | Fabergé, bokmärke, verkmästare Antti Nevalainen, förgyllt silver, emalj och månsten, S:t Petersburg 1899-1908. | 38 000 SEK |
430 | St. Stanislausordens Kraschan, 1:a klass, silver och emalj, troligen innan 1831. | 17 000 SEK |
431 | Sigill, för grevliga ätten Löwen, 18k guld och karneol, omkring år 1800. | 7 500 SEK |
431A | Sigill, guld, lapis lazuli, för ätterna Falkenberg af Trystorp och Sprengtporten, 1800-talets mitt. | 32 000 SEK |
433 | Conrad Gadd, förgyllt silver, snusdosa med sked, Kristianstad 1725-1750 (1752). Régance. | 5 000 SEK |
434 | Erik Ytterbom, etui, 18K guld, Stockholm 1811. | Återrop |
435 | Nils Hedenskog, dosa, 18K guld, Stockholm 1828. | 48 000 SEK |
436 | S. Petersson, dosa, 18K guld, Bollnäs 1959. | 24 000 SEK |
437 | W.A. Bolin, aftonväska, "Minaudière", guld 18K och emalj, Stockholm 1920. | 90 000 SEK |
438 | W.A. Bolin, skål med lock, silver, Stockholm 1919. | 10 000 SEK |
439 | Kaffeservis, 3 delar, silver, handarbete/driven, design Oscar Brandtberg, W.A. Bolin, Stockholm 1946. | 8 000 SEK |
440 | Silverjubileumsklocka, silver och onyx, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | 420 000 SEK |
441 | Karaff, slipat glas och silver, verkmästare Maria Linke, Shanks & Bolin, Moskva 1886. | 28 000 SEK |
442 | Dosa, blått överfångsglas och silver, verkmästare Maria Linke, C.E. Bolin, Moskva 1891. | 24 000 SEK |
443 | Praktfull vinkylare, silver, verkmästare Konstantin Linke, C.E. Bolin, Moskva 1893. | 350 000 SEK |
444 | Bägare, silver, niello, verkmästare Konstantin Linke, C.E. Bolin, Moskva 1895. | 16 000 SEK |
445 | Charka/bonbonniere, delvis förgyllt silver, verkmästare Konstantin Linke, C.E Bolin, Moskva 1898-1908. | 32 000 SEK |
446 | Praktfat, ett par, malakit, 18K guld och förgyllt silver, C.E. Bolin, S:t Petersburg ca 1890. | 190 000 SEK |
447 | Skrin, silver, design Auguste Moreau, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | 145 000 SEK |
448 | Skulpturer, ett par, silver. Design Auguste Moreau. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | 75 000 SEK |
449 | Högklassig ram, silver, emalj, pärlor och diamanter, Kontrollmästarstämpel Ivan Lebedkin, C.E. Bolin, Moskva 1896-1908. | 330 000 SEK |
450 | Tedosa med lock, silver, C.E. Bolin, Moskva 1908-1917. | 36 000 SEK |
451 | Sparrisgaller, silver. Bolin, Moskva 1912-1917. | 50 000 SEK |
452 | Sparrisgaller, silver, Bolin, Moskva 1912-1917. | 50 000 SEK |
453 | Jardinièrer/skålar, ett par, silver och slipat glas. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | 70 000 SEK |
454 | Fotoram, silver och karelsk björk, fotografi föreställande kung Gustav V, W.A. Bolin, Stockholm 1918. | 65 000 SEK |
455 | Spegelram, genombruten silverdekor över valnöt, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | 90 000 SEK |
456 | Spegelram, silverdekor över träpanel i naturlig och betsad björk, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | 90 000 SEK |
457 | Ett par praktkaraffer för vin, slipat glas med silverbeslag. Wilhelm Bolin, Moskva 1912-1917. | 660 000 SEK |
458 | Skål, silver och slipat glas, W.A. Bolin, Stockholm 1918. Möjligen tillverkad i Moskva. | 20 000 SEK |
459 | Jardiniere/fruktskål, silver och slipat glas, W.A. Bolin 1912-1917. | 32 000 SEK |
460 | Praktfat med mönstergraverat slipat glas med silverkant, W.A. Bolin, Stockholm 1919. | 34 000 SEK |
461 | Praktfat/skål, granit med silverdekor, Bolin, Moskva 1912-1917. | 65 000 SEK |
462 | Bordsur, silver och onyx, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | 540 000 SEK |
463 | Skrin, silver och vit opak emalj, W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | 90 000 SEK |
464 | Fotoram, silver med blå guilloché emalj. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | 75 000 SEK |
465 | Praktfat, glas och silver, W.A. Bolin, Stockholm 1920. | 30 000 SEK |
466 | Matsilveruppsättning, modell "C", 181 delar, W.A. Bolin, Stockholm 1918-1938. Träschatull medföljer. | 80 000 SEK |
467 | Stort sterling silver fiskfat, W.A. Bolin, Stockholm 1939. | 140 000 SEK |
468 | Kaffeservis, tre delar, silver, W.A. Bolin, Stockholm 1946. Rokokostil. | 36 000 SEK |
469 | Kandelabrar, ett par, tvåarmade, silver, W.A. Bolin, Stockholm 1948. | 60 000 SEK |
470 | Matsilveruppsättning, modell "I", 160 delar i mahognyschatull, W.A. Bolin, Stockholm 1948-67. | 75 000 SEK |
471 | Flacon, rökkvarts, locket i 14K guld med rubiner och rosenslipade diamanter, C.E. Bolin, Moskva 1890-tal. | 55 000 SEK |
472 | Juvelbesatt etui i gun metal samt förgyllt silver, C.E. Bolin, S:t Peterburg 1892 . | 155 000 SEK |
473 | Juvelbesatt etui i gun metal, förgyllt silver och rosenslipade diamanter, C.E. Bolin, S:t Peterburg ca 1890. | 100 000 SEK |
474 | Juvelbesatt etui, silver, guldinfattade diamanter och pärlor, Bolin, Moskva 1893-1899. | 75 000 SEK |
475 | Brevkniv, silver och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1919. | 13 000 SEK |
476 | Dosa, silver och opak grön emalj, Bolin, Moskva 1912-1917. | 38 000 SEK |
477 | Dosa, silver, emalj och rosenslipade diamanter, kontrollmästarstämpel Ivan Lebedkin, C.E. Bolin, Moskva 1899-1908. | 140 000 SEK |
478 | Dosa, 18K guld med miniatyr i gouache inuti locket, 1700-tal, såld av Bolin & Jahn, S:t Petersburg, ca 1840. | 60 000 SEK |
479 | Dosa, 18K guld, diamanter och vit opak emalj. W.A. Bolin Moskva 1912-1917. | 48 000 SEK |
480 | Visitkortsetui, 18K guld med emalj och smaragd, W.A. Bolin, Stockholm 1919. | Återrop |
481 | Dosa, 18K guld, svart emalj och rosenslipade diamanter. W.A. Bolin, Moskva 1912-1917. | 38 000 SEK |
482 | Dosa, 18K guld och emalj, tillverkad för den franska marknaden, W.A. Bolin, Stockholm 1920. | Återrop |
483 | Dosa, 18K guld och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1920. | Återrop |
484 | Ett par manschettknappar i malakit, C.E. Bolin, St Petersburg, verkmästare Vladimr Finikov, verksam 1880-1908. | 48 000 SEK |
485 | Brosch 14K guld i hästskoform, Shanks & Bolin, Moskva 1860-1875. | 20 000 SEK |
486 | Brosch guld med en blisterpärla och diamanter, C.E. Bolin, St Petersburg 1860-1875, verkmästare Robert Schwan. | 150 000 SEK |
487 | Brosch i form av en svan i silver och guld med en blisterpärla och rosenslipade diamanter. | Återrop |
488 | Brosch med pärlor och diamanter, C.E. Bolin, St Petersburg 1899-1908, Sofia Schwan. | 250 000 SEK |
489 | Ett par manschettknappar 14K guld, C.E. Bolin, verkmästare Ivan Flinck, Moskva 1899-1908. | 14 000 SEK |
490 | Ett par manschettknappar guld, W.A. Bolin, troligen tillverkade i Moskva 1912-1917. | 11 000 SEK |
491 | Brosch guld med turkoser och gammalslipade diamanter, C.E. Bolin St Petersburg 1860-1875, verkmästare Robert Schwan. | 188 000 SEK |
492 | Brosch platina med trappslipade smaragder och gammalslipade diamanter, W.A. Bolin sannolikt Moskva runt 1920. | 580 000 SEK |