Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.

⟶ Se öppettider

211 föremål
199C. Adolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
90. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
188. Vapensten, för adliga ätten Yxkull nr. 76, omkring år 1700.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
177. Saltkar, ett par, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
190. Sigill för Greve Gustaf Cronhielm (1664-1737).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
150. Ljusstakar ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
142. Fickur, Schweiz eller Hanau, 1800-talets början.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
172. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
171. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
5. Bokskåp, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
87. Ram med spegelglas, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
198. Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
103. Väggpendyl, märkt Baudin à Paris, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
186. Ring, troligen Nordeuropa, 1500-tal, Renässans.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
175. Urnor ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
21. Byrå, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
182. Reseglob med etui, av Johann Baptist Homann, Nürnberg, cirka 1710.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
28. Sekretär, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
44. Spelbord, Ryssland, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
151. Ljusstakar, ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
173. Smörknivar, ett par, Älvdalen, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
181. Smörask med lock och fat, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
189. Sigill för adliga ätten Stiernheim, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
89. Spegel, troligen Tyskland, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
195. Hörnskåp, Sverige, 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
159. Skrin, 1600-talets senare del, Barock.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. Smörask med lock, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
57. Fåtölj, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
94. Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
121. Ampel, för fem ljus, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?