Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.

⟶ Se öppettider

211 föremål
199C. Adolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
121. Ampel, för fem ljus, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
120. Ampel, för nio ljus, troligen Ryssland, 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
201. Bergsmansyxa, Sverige, daterad 1778.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
3. Bokskåp, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
5. Bokskåp, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
131. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
133. Bordsur, av André Romain Guilmet (urmakare i Paris 1854-87).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
37. Brickbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
196. Bröllopsskåp, daterat 1798.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
21. Byrå, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
12. Byrå, av Petter Gyllenberg (mästare i Stockholm 1767-85), Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
140. Fickur för den turkiska marknaden, av George Prior, London 1786.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
142. Fickur, Schweiz eller Hanau, 1800-talets början.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
139. Fickur, av Fol à Paris, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
135. Fickur, av Joseph Martineau (urmakare i London 1744-94).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
137. Fickur, av Samson, London, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
202. Flintlåsgevär, av Jakob Nusbaum, Stockholm, (1731-1784).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
57. Fåtölj, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
191. Hyvel, daterad 1748.
191. Hyvel, daterad 1748.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
187. Hänge, troligen Nordeuropa, 1500 — 1600-tal, Renässans.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
195. Hörnskåp, Sverige, 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
199A. Karl XII, plåtmynt, 1 daler silvermynt, Avesta 1717.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
61. Karmstolar, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
198. Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
154. Konsol, Stockholmsarbete i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?