Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
517. Brosch silver och guld med en halvpärla och rosenslipade diamanter.
517. Brosch silver och guld med en halvpärla och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
518. Brosch 18K guld med en stencamé.
518. Brosch 18K guld med en stencamé.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
787. Johan Tirén, Samepojke i fjällandskap.
787. Johan Tirén, Samepojke i fjällandskap.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
622. Axel Erdmann, Molins fontän i Kungsträdgården.
622. Axel Erdmann, Molins fontän i Kungsträdgården.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
757B. Gustaf Ankarcrona, Postkusk.
757B. Gustaf Ankarcrona, Postkusk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
8. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
147. Ljusstakar, ett par, Ryssland 1800-talets början, Empire.
147. Ljusstakar, ett par, Ryssland 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
912. Nils Möllerberg, "Längtan".
912. Nils Möllerberg, "Längtan".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1366. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, troligen Edo perioden. En signerad.
1366. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, troligen Edo perioden. En signerad.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1363. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edoperioden (1666-1868). En signerad.
1363. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edoperioden (1666-1868). En signerad.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
752. Prins Eugen, Vitemölla kvarn.
752. Prins Eugen, Vitemölla kvarn.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
774. Kärleksbrevet.
774. Kärleksbrevet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
786. Näten lagas.
786. Näten lagas.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1130. Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912).
1130. Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1131. Tuschsticka, Kina, 1900-tal.
1131. Tuschsticka, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
5. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
5. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
619. Anna Gardell-Ericson, Vid vattnet i Paris.
619. Anna Gardell-Ericson, Vid vattnet i Paris.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
719. Bruno Liljefors, Svanar bland gula näckrosor.
719. Bruno Liljefors, Svanar bland gula näckrosor.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
939. Johan Ericson, Marstrands inlopp med Kvarnholmen.
939. Johan Ericson, Marstrands inlopp med Kvarnholmen.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
938. Johan Krouthén, "Marstrandsregatta".
938. Johan Krouthén, "Marstrandsregatta".
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
49. Kolonn, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
492. Cartier armband "Love" 18K guld.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
112. Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
112. Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
680. Otto Hesselbom, "Jul".
680. Otto Hesselbom, "Jul".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
195. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
195. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
783. Paul Fischer, Damporträtt.
783. Paul Fischer, Damporträtt.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
374. Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.
374. Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
384. Matta, antik figural Keshan "Motachem", ca 201 x 131 cm.
384. Matta, antik figural Keshan "Motachem", ca 201 x 131 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
705. Konstantin den Stores intåg i Rom.
705. Konstantin den Stores intåg i Rom.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
45. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
45. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
545. Gilbert Albert ring 18K guld.
545. Gilbert Albert ring 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
801. Cindy Sherman, "Untitled (In honor of Mark Morrisroe)", 1980-2000.
801. Cindy Sherman, "Untitled (In honor of Mark Morrisroe)", 1980-2000.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
862. Georg Pauli, Kvinnor på marknaden.
862. Georg Pauli, Kvinnor på marknaden.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
146. Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska.
146. Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
537. Cartier ring 18K guld med tsavorit.
537. Cartier ring 18K guld med tsavorit.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
206. Mats Pedersen (1532-1563), sked, delvis förgyllt silver, Malmö 1500-tal .
206. Mats Pedersen (1532-1563), sked, delvis förgyllt silver, Malmö 1500-tal .
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
209. Albrecht Hoborg (1705-1747), sked, silver, Kristianstad, möjligen 1734.
209. Albrecht Hoborg (1705-1747), sked, silver, Kristianstad, möjligen 1734.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
240. Olof Löfvander, bägare, silver, Luleå 1812.
240. Olof Löfvander, bägare, silver, Luleå 1812.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK