"Längtan"
Signerad N. Möllerberg och numrerad, nr 2. Koncipierad 1944. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Guldpatinerad brons. Höjd 46 cm.
Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, omnämnd sid 158, samma motiv avbildat på helsida 196, kat.nr 147, samt upptagen i verkförteckningen sid 211 som nr 192.