Nr. | Föremål | Klubbat pris |
102 | Birger Kaipiainen, väggskulptur, solros med fjärilar, Rörstrand 1950-tal. | Återrop |
103 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland, sannolikt 1960-tal. | 12 000 SEK |
104 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland sannolikt 1970-tal. | 75 000 SEK |
105 | Birger Kaipiainen, skålfat, Arabia, Finland. | 60 000 SEK |
106 | Felice Tosalli, fat "Lontra su piatto", Lenci, Italien 1930-tal. | 20 000 SEK |
107 | Sandro Vacchetti, figurin "Balilla", Essevi, Italien, 1930-tal. | 11 000 SEK |
108 | Guido Gambone, vas, Italien 1950-tal. | 7 000 SEK |
109 | Pablo Picasso, fat, "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1960, A. Ramie 446. | 180 000 SEK |
110 | Pablo Picasso, kanna "Têtes", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A. Ramié 367. | 21 000 SEK |
111 | Pablo Picasso, kanna "Pichet tête carrée", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1953, A. Ramié 223. | 20 000 SEK |
112 | Pablo Picasso, skål, "Visage", Madoura, Frankrike, efter 1955, A. Ramié 290. | 22 000 SEK |
113 | Pablo Picasso, fat "Visage Gris". Madoura Vallauris Frankrike, efter 1953. A. Ramié 206. | 95 000 SEK |
114 | Pablo Picasso, fat, Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 159. | 20 000 SEK |
115 | Pablo Picasso, skål "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 176. | 19 000 SEK |
116 | Pablo Picasso, fat, Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 159. | 15 000 SEK |
117 | Georg Jensen, kandelabrar, ett par, Köpenhamn, 1920, 830/1000, design nr 200. | 125 000 SEK |
118 | Georg Jensen, skål med lock, Köpenhamn 1918, design nr 273, svenska importstämplar GAB F, 830/1000 silver. | 13 000 SEK |
119 | Georg Jensen, kaffe- och teservis, tre delar "Magnolia/ Blossom", Köpenhamn, 1915-21, 830/1000 silver. Design nr 2. | 44 000 SEK |
120 | Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn efter 1945 (2012), sterling, design nr 263 B. | 20 000 SEK |
121 | kaffekanna, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, designnr 251. | Återrop |
122 | Johan Rohde, bestickuppsättning, "Konge/Acorn" 168 delar, Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling och rostfritt stål. | 75 000 SEK |
123 | Johan Rohde, bestickuppsättning, 96 delar "Konge/ Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling och rostfritt stål. | 40 000 SEK |
124 | Johan Rohde, bestick, 24 delar, "Konge/Acorn", Georg Jensen Köpenhamn efter 1945, sterling och rostfritt stål. | 16 000 SEK |
125 | Georg Jensen, kaffe- och teservis, 4 delar, Köpenhamn, 1915-19, 830/1000 silver. Design nr 88. | 22 000 SEK |
126 | Georg Jensen, jardinière, Köpenhamn ca 1915-21, 830/1000 silver. | Återrop |
127 | Georg Jensen, skålar 2 st, Köpenhamn 1915-1927 (otydligt), 830/1000 och 925/1000 silver, designnr 19 & 19A. | 32 000 SEK |
128 | Harald Nielsen, bestickuppsättning, 60 delar, "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-77, sterling och rostfritt stål. | 22 000 SEK |
129 | Harald Nielsen, bricka "Pyramid", Georg Jensen Köpenhamn 1945-77, sterling, design nr 600. | 36 000 SEK |
130 | Harald Nielsen, bestickuppsättning, 108 delar, Dobbelriflet/ Old Danish, för Georg Jensen, Köpenhamn efter 1947. | 30 000 SEK |
131 | Harald Nielsen, jardinière, Georg Jensen, 1945-77, sterling. Designnr 622B. | Återrop |
132 | Harald Nielsen, cocktailglas, 8 stycken, Georg Jensen Köpenhamn, 1933-77, sterling. Design nr 479 och 479A. | Återrop |
133 | Johan Rohde, bestick 34 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen Köpenhamn 1933-77, sterling och rostfritt stål. | 14 000 SEK |
134 | Evald Nielsen, bordslampa, Köpenhamn 1927, 830/1000 silver. | 80 000 SEK |
135 | Arne L Hansen, fat, Firma Anton Michelsen, Köpenhamn 1960, sterling och emalj. | Återrop |
136 | Guttorm Kristiansen (Gagnes), kaffe- och teservis, 4 delar, David-Andersen, Norge 1927-1949, 830/1000 silver. | 10 000 SEK |
137 | Tapio Wirkkala, halsband,"Halvmåne", N Westerback Helsingfors, 1972, sterling. | 8 000 SEK |
138 | Jörgen Jensen, kanna, Stockholm 1935, sterling. | 19 000 SEK |
139 | Sylvia Stave, cocktailshaker, stämplad PV, sannolikt 1930-tal, 830/1000 silver. | 28 000 SEK |
140 | Wiwen Nilsson, armring, Lund 1934, sterling och bergkristall. | 20 000 SEK |
141 | Wiwen Nilsson, armband samt örhängen, ett par, Lund med månstenar, Lund 1937 (armband) och 1956. | 14 000 SEK |
142 | Wiwen Nilsson, armband, Lund 1939, sterling med bergkristall. | 16 000 SEK |
143 | Wiwen Nilsson, halssmycke, Lund 1939, sterling, korsformat hänge med bergkristall. | 16 000 SEK |
144 | Wiwen Nilsson, vas, Lund 1941, sterling. | 36 000 SEK |
145 | Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 57 delar, Lund 1966, sterling. | 50 000 SEK |
146 | Wiwen Nilsson, cocktailglas, 6 stycken, Lund 1950-1964, sterling. | 22 000 SEK |
147 | Wiwen Nilsson, skål, Lund 1946, sterling silver. | Återrop |
148 | Wiwen Nilsson, etui, Lund 1956, sterling med emblem förgyllt i två färger. | 13 500 SEK |
149 | Wiwen Nilsson, ljusstakar, 2 stycken, Lund 1956-57, bysantinska modellen, sterling. | 28 000 SEK |
150 | Wiwen Nilsson, halsband, 18K guld med fasettslipad beryl, Lund 1938. | 44 000 SEK |
151 | Wiwen Nilsson, manschettknappar, Lund 1960, 18K guld. | 17 000 SEK |
152 | W.A Bolin, kandelabrar, ett par, Stockholm 1935, silver. | 26 000 SEK |
153 | W.A Bolin, serveringsfat, Stockholm 1932. | 15 000 SEK |
154 | W.A. Bolin, ljusstakar, ett par, Stockholm 1959. | Återrop |
155 | W.A Bolin, skål, silver 1988, sterling. | 17 000 SEK |
156 | Carl Fredrik Carlman, kaffeservis 3 delar, Stockholm 1967. | 9 000 SEK |
157 | Atelier Borgila, bordsur, Stockholm 1931, sterling, på stensockel. | 15 000 SEK |
158 | Atelier Borgila, skråhåv, Stockholm 1931, sterling och ebenholts. | Återrop |
159 | Atelier Borgila, ljusstakar, ett par, Stockholm 1935, sterling. | 30 000 SEK |
160 | Atelier Borgila, jardiniere, Stockholm 1946, sterling, förgylld. | 26 000 SEK |
161 | Atelier Borgila, skålar, ett par, Stockholm 1946 sterling, förgyllda. | 15 000 SEK |
162 | Carl Nyströmer (Carl Silversmed), vas, sterling silver, Stockholm 1961. | 15 000 SEK |
163 | Carl G. Jahnsson, kaffekanna, Stockholm 1967. | Återrop |
164 | Theresia Hvorslev, vaser två st, Lidköping, 1973-74, sterling silver. | 14 000 SEK |
165 | Rolf Lindståhl, vas, sterling silver, Stockholm 1997. | 11 000 SEK |
166 | Sigurd Persson, ring, Stockholm 1965. sterlingsilver. | 8 500 SEK |
167 | ring, Stockholm 1985, 18K vitguld. | Återrop |
168 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad ca 1948. | 170 000 SEK |
169 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm, 1950-tal. | 80 000 SEK |
170 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm, 1964, silver och glas. | 12 000 SEK |
171 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med hänge, egen verkstad. | 11 000 SEK |
172 | Kristian Nilsson, collier, Stockholm, 1983, sterling med olika stenar. | 60 000 SEK |
173 | Elon Arenhill, champagnekylare, Elona, Malmö 1992, sterling. | 20 000 SEK |
174 | Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Rabatten", rölakan, ca 110-110,5 x 62-64 cm, signerad MMF. | 10 000 SEK |
175 | Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, inplock på linnebotten, ca 143-145,5 x 75,5-78 cm, signerad MMF. | 26 000 SEK |
176 | Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Lövendal", inplock på linnebotten, ca 145,5-147 x 70-71,5 cm, signerad MMF. | 12 000 SEK |
177 | Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Slån", inplock på linnebotten, ca 92,5-93 x 69,5-71,5 cm, signerad MMF. | 7 500 SEK |
178 | Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Flygstrån", inplock på linnebotten, ca 179,5-180 x 55,5-57,5 cm, signerad MMF. | 17 000 SEK |
179 | Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Röda Liljan", gobelängteknik, ca 70-71,5 x 125,5-126 cm, signerad AB MMF. | 17 000 SEK |
180 | Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Sköldpaddan", inplock på linnebotten, ca 54,5-56 x 56-57 cm, signerad AB MMF. | 5 000 SEK |
181 | Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, Vävnad, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 32-33 x 93-94 cm, signerad AMF. | 7 500 SEK |
182 | Draperi, "Buketter", inplock på linnebotten, ca 236-238 x 158-165 cm, osignerat. | Återrop |
183 | Sven X:et Erixson, Provväv till "Melodier vid torget", gobelängteknik, ca 64 x 53 cm, Sven X:et Erixson och Barbro Nilsson. | 7 000 SEK |
184 | Lars Gynning, Vävd tapet, "My Garden", slätväv, ca 193,5-195 x 145-146,5 cm, signerad GYNNING MTP. | 16 000 SEK |
185 | Barbro Sprinchorn, Vävd tapet, "Kronärtskocka", gobelängteknik, ca 68-68,5 x 82,5-83,5 cm, signerad AB MMF BS. | 5 000 SEK |
186 | Ruth Malinowski, Vävd tapet, slätväv, ca 101,5-102 x 99-100 cm, signerad och daterad på etikett på baksidan: Ruth Malinowski 1989. | Återrop |
187 | Väggtextil, ca 144,5-146 x 199 cm. | Återrop |
188 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Röda trädgårdsmattan", flossa, ca 442-448,5 x 360-367 cm, signerad AB MMF. | 105 000 SEK |
189 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Ängarna", flossa, ca 246,5-248,5 x 176-178 cm, signerad AB MMF. | 105 000 SEK |
190 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Ängarna", flossa, ca 182-183,5 x 122-128,5 cm, signerad AB MMF. | 30 000 SEK |
191 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Joakim", flossa, ca 278,5-280 x 187-192 cm, signerad AB MMF. | 65 000 SEK |
192 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Lunden", flossa, ca 256,5-257,5 x 172-175 cm, signerad AB MMF. | 40 000 SEK |
193 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 247 x 173,5-176 cm, signerad AB MMF. | 40 000 SEK |
194 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Il Greco", flossa, ca 308 x 208-209,5 cm, signerad AB MMF. | 65 000 SEK |
195 | Matta, flossa, ca 238 x 157,5-160,5 cm, Sverige 1940-50-tal, osignerad. | 14 000 SEK |
196 | Matta, semiantik Spansk, sannolikt Madrid, ca 289,5-293 x 251-254 cm (samt kortsidorna med ca 1-2 cm slätväv). | 14 000 SEK |
197 | Matta, reliefflossa, ca 247,5 x 164-168 cm, signerad Brita Grahn, Sverige 1900-talets förra hälft. | Återrop |
198 | Elsa Gullberg, Matta, reliefflossa, ca 348,5-351,5 x 230,5-236,5 cm, sannolikt Elsa Gullberg. | 65 000 SEK |
199 | Ingrid Hellman-Knafve, Matta, reliefflossa, ca 244-245 x 178,5-183 cm, signerad IHK. | 40 000 SEK |
200 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, rölakan, ca 302-306 x 179,5-185,5 cm, signerad MMF. | 36 000 SEK |
201 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Höstmattan", rölakan, ca 307,5-309 x 200-202 cm, signerad AB MMF. | 85 000 SEK |