Matta, reliefflossa, ca 244-245 x 178,5-183 cm, signerad IHK.
Grön slätväv botten med knutet benvitt modernistiskt geometriskt mönster,
Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, obetydligt hål. Långsidorna med smärre skador, en kortsida med obetydlig skada, en skadad kortsida. Ställvis skadade fransar, de flesta saknas.
Vävd 1968 på textilateljén på Ingrid Hellman-Knafves föräldragård Stenhall i Örby där och då den köptes av nuvarande ägaren.