Matta, reliefflossa, ca 247,5 x 164-168 cm, signerad Brita Grahn, Sverige 1900-talets förra hälft.
Mellanbrun slätvävd botten med knutet i relief av rut-, sicksack- och randmönster i benvitt samt olika gröna och blå nyanser. Grönmelerad bård.
Något blekt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Bandkantade kortsidor med fransar.
Brita Grahn (1907-2003) hade Ateljé Textura i Uppsala 1932-40, blev konstnärlig ledare för AB Robert Ditzingers vävateljé i Sundbyberg. Grahn har haft separatutställningar i Stockholm och Göteborg samt deltagit i utställningar i Stockholm och Zürich.