Nr. | Föremål | |
601 | Carl Gustaf Pilo Efter, Kung Fredrik V (1723-1766) och hans maka drottning Louise (1724-1751). | 32 000 SEK |
602 | Elias Martin, "Katarina Eleonora Benzelstierna" (1751-1822). | 19 000 SEK |
603 | Porträtt av herre i svart hatt. | 11 000 SEK |
604 | Christen Købke, Marina Grande, Capri, kustvy med segelbåt i förgrunden. | 860 000 SEK |
605 | Carl Eldh, "Ungdom". | 12 000 SEK |
606 | Carl Skånberg, Höbåtar på en av Venedigs laguner. | 10 000 SEK |
607 | Ernst Josephson, "Den fjortonde juli". | |
608 | Nils Möllerberg, "Stina". | 15 000 SEK |
609 | Hugo Birger, Kustmotiv från Särö, Sandviken. | 50 000 SEK |
610 | Carl Wilhelmson, ”Gummorna”. | 165 000 SEK |
611 | Johannes Fritiof Kjellberg, Lars Johan Hierta (1801-1872). | 32 000 SEK |
612 | Julia Beck, Bron, flodlandskap från Beaumont-le-Roger. | 60 000 SEK |
613 | Anders Zorn, "Leda". | Återrop |
614 | "Morgon". | Återrop |
615 | Julia Beck, Norrbro, Stockholm. | 48 000 SEK |
616 | Carl Fredrik Hill, Hills gravvård flyter på floden. | 36 000 SEK |
617 | Axel Petersson Döderhultarn, ”Ropar Olle”. | 17 000 SEK |
618 | Gustaf Ankarcrona, "Markplöjning". | 8 000 SEK |
619 | Frits Thaulow, "Vinterlandskap". | 460 000 SEK |
620 | Axel Petersson Döderhultarn, "Barndop" (5). | 48 000 SEK |
621 | PAUL GRAF, duk uppfordrad på pannå, signerad Graf och otydligt daterad 1892. | Återrop |
622 | Magnus Rommel, "Sandomir" Vy över staden Sandomierz tagen från andra sidan floden Weichsel med karolinska trupper i förgrunden. | 20 000 SEK |
623 | Pehr Emanuel Limnell, Scen ur Italienaren – eller Ruinerne vid Paluzzi. | Återrop |
624 | Jacob Marrel Tillskrivna, Studier av blommor (7). | 155 000 SEK |
625 | Gatumotiv med hantverkare. | Återrop |
626 | Ferdinand Tollin, Vy ifrån Drottninggatan, Stockholm från Fredsgatan mot Gamla stan med en kunglig procession. | 30 000 SEK |
627 | Pierre Denis Martin, Kopparstick föreställande rysk-svensk bataljscener (4 st). | 28 000 SEK |
628 | Johan Krouthén, Höstpromenad. | 85 000 SEK |
629 | Károly Telepy, Berglandskap med två figurer i förgrunden. | 35 000 SEK |
630 | Per Ekström, Solglitter. | 36 000 SEK |
631 | Valle Rosenberg, "Den röda blomman". | Återrop |
632 | Christian Eriksson, "Elof". | 12 000 SEK |
633 | Juho Mäkelä, Sommarlandskap med träd. | 60 000 SEK |
634 | Hanna Hirsch-Pauli, Porträtt av författaren och skriftställaren Klas Fåhraeus (1863-1944). | 35 000 SEK |
635 | Carl Trägårdh, Vinterlandskap med rådjur. | 10 000 SEK |
636 | En Grand tour souvenir, "Narcissus", Italien 1889. | 38 000 SEK |
636A | Eric Grate, "Trädet" (l'Arbre/Daphne). | 140 000 SEK |
636B | David von Krafft Tillskriven, "Carl Henrik Bonde" (1679-1722). | 18 000 SEK |
637 | URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | 30 000 SEK |
638 | VAS med LOCK, porslin. Transition, Shunzhi (1644-1662). | Återrop |
639 | VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
640 | VASER, ett par snarlika porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
641 | URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
642 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
643 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 20 000 SEK |
644 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
645 | BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
646 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
647 | POKAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
648 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 50 000 SEK |
649 | VASER, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal. | 36 000 SEK |
650 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
651 | FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
652 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
653 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
654 | TEKANNA med LOCK, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 14 000 SEK |
655 | FIGURINER, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | 14 000 SEK |
656 | VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912)., med Qianlongs märke. | Återrop |
657 | SKULPTUR, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 6 500 SEK |
658 | HAVSGUD, förgylld och lackerad lergods. Qingdynastin, 1700-tal. | 4 000 SEK |
659 | BUDDHA, lergods. Tibet/Nepal, 17/1800-tal eller tidigare. | 2 800 SEK |
660 | BUDDAI, brons. Qingdynastin (1664-1912). | 7 500 SEK |
661 | BODHISATTVA AVALOKITESHVARA, brons. Tibetokinesisk, omkring 1900. | 55 000 SEK |
662 | THANGKA, akvarell och tusch. Okänd konstnär, Tibet, 1800-tal. | 8 000 SEK |
663 | TEXTILIER, fyra våder. Qingdynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
664 | RULLMÅLNING, akvarell och tusch. Okänd konstnär, sen Qingdynasti. | Återrop |
665 | RULLMÅLNING, akvarell och tusch. Okänd konstnär, sen Qing dynasti. | Återrop |
666 | PLAKETT, sten samt FIGURIN, soapstone och BÄGARE, vitmetall. Kina, sen Qingdynasti. | 4 000 SEK |
667 | SNUSFLASKA, glas. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
668 | VAS, Zun, brons. Troligen Handynastin (220-206) eller äldre. | 55 000 SEK |
669 | RITURELLT VINKÄRL, Gu, brons. Möjligen sen Shangdynasti. | 28 000 SEK |
670 | GUDOM, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
671 | BUDDHISATTVA, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
672 | BUDDHISATTVA på tron med två adoranter, brons. Mingdynastin (1368-1664). | 20 000 SEK |
673 | GUDOM, trä och lack. Mingdynastin (1368-1664). | 7 000 SEK |
674 | AMMITAYUS BUDDHA, brons. Tibeto-kinesisk, 1700-tal. | 34 000 SEK |
675 | AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin, Qianlong, daterad i inskription. | 42 000 SEK |
676 | TSATSA, två stycken, lergods. Tibet, 1700/1800-tal. | Återrop |
677 | RESEALTARE, två stycken samt ASK med LOCK, kopparlegering samt mässing. Tibet, 1800-tal eller senare. | Återrop |
678 | RÖKELSEKAR, ett par, brons, minityrer. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 500 SEK |
679 | VAS, kopparlegering. Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
680 | LJUSHÅLLARE, ett par, lackerat trä. Sen Qingdynasti. | 6 000 SEK |
681 | PILBÅGSRINGAR, fem stycken, nefrit. Kina. | Återrop |
682 | SVÄRDSFÄSTE, nefrit. Arkaiserande. | Återrop |
683 | FIGURINER, två stycken, sten. Arkaiserande. | 6 000 SEK |
684 | CONG samt BISKIVA, nefrit. Arkaiserande. | Återrop |
685 | FIGURIN, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 7 000 SEK |
686 | RUYISTAV, nefrit. Troligen sen Qingdynasti. | Återrop |
687 | BÄGARE, nefrit. Kina, 1900-tal. | 7 000 SEK |
688 | BÄGARE, nefrit. Kina, troligen sen Qingdynasti. | 10 000 SEK |
689 | SKULPTURGRUPP, nefrit. Kina. | Återrop |
690 | BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qingdynastin, resp tidigt 1900-tal. | 32 000 SEK |
691 | SKULPTUR, sten. Kina, 1900-tal. | Återrop |
692 | SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti. | Återrop |
693 | SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qingdynasti. | Återrop |
694 | SNUSFLASKA med LOCK, HÄNGE samt FIGURIN, nefrit. Kina. | 9 500 SEK |
695 | PLAKETT, nefrit. China, 20th Century. | 13 000 SEK |
696 | SKULPTURER, ett par, sten. Kina, 1900-talets första hälft. | 16 000 SEK |
697 | VAS, grön sten. Kina, troligen sen Qingdynasti. | 40 000 SEK |
698 | SKULPTUR, soapstone. Kina, sen Qingdynasti omkring 1900. | Återrop |