604
1194674

Christen Købke

(Danmark, 1810-1848)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Klubbat pris
860 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Christen Købke
(Danmark, 1810-1848)

Marina Grande, Capri, kustvy med segelbåt i förgrunden

Utförd 1839. Olja på papper på duk 27 x 38 cm. Monterad i Empireram.

Införselmoms

Proveniens

Christen Købkes kvarlåtenskap, 1848; förvärvad av F.C. Krohn (konstnärens svåger); i arv; auktionen efter hans son, Pietro Krohn, 19 mars 1906, kat nr 45; generalkonsul Johan Hansens samlingar; auktionen efter Hansen, V Winkel & Magnussen, auktion 128, 1933, kat nr 100, avbildad i auktionskatalogen, sid 9; baron A.H. Bille-Brahes samlingar; auktionen efter Bille-Brahe, Winkel & Magnussen, auktion 188, 1936, kat nr 44, avbildad i auktionskatalogen, sid 14; ABR auktioner, auktion 366, "Hans Lystrups samling", 1977, kat nr 130; privat samling, Danmark (förvärvad på ovanstående auktion); Bruun Rasmussen, Köpenhamn, 31 augusti 1999, kat nr 257; J.E. Safra Collection.

Kunstforeningen, Köpenhamn, 1884, kat nr 79; Kunstforeningen, Köpenhamn, 1912, kat nr 149; Kunstforeningen, Köpenhamn, 1953, kat nr 84; National Gallery, London, 1987-1989 (temporärt lån); Statens Museum for Kunst, Köpenhamn, "Christen Købke. 1810-1848", 10 februari - 5 maj 1996, kat nr 151.

Emil Hannover, catalogue raisonné, nr 121; Mario Krohn, catalogue raisonné, nr 151; Hans Edvard Norregard-Nielsen, catalogue raisonné, nr 151, avbildad, vol. III, sid 103.

Efter avslutade studier vid Det Kongelige Danske Kunstakademi fulländade många danska guldåldersmålare sin utbildning genom längre studieresor utomlands. Många följde i akademiprofessorn C.W. Eckersbergs fotspår och styrde stegen mot Rom eller kustlinjerna omkring Neapel. Resorna varade ofta ett flertal år där långa sträckor tillryggalades. Hav korsades med båt och land med hästdragna ekipage. Ofta företogs även regelrätta vandringar till fots. Det var först senare under århundradet som järnvägar och ångmaskiner möjliggjorde snabba och smidiga resor över den europeiska kontinenten.

1838 erhöll Christen Købke ett resestipendium från Det Kongelige Danske Kunstakademi och reste, tillsammans med dekorationsmålaren Georg Hilker (1807-1875), via Dresden och München till Italien. Mot slutet av året nådde de Rom där Købke sammanstrålade med sin svåger, skulptören Frederik Christopher Krohn (1806–1883), samt många andra danska konstnärer.

Följande sommar reste Købke, tillsammans med Constantin Hansen (1804–1880), vidare till Neapel, Sorrento och Pompeji. I september 1839 anlände Købke Capri där han ofta sökte sina soldränkta motiv utomhus. Under dryga tre månader utförde han ett flertal målningar och teckningar på ön. Föreliggande katalognummer är ett av dessa arbeten och kompositionen har påtagliga kopplingar till "Parti af Marina Grande, Capri" (olja på papper, 29,9 x 39 cm, 1839, Den Hirschsprungske Samling, Köpenhamn, accessionsnummer 262, förvärvad av Hirschsprung år 1875).

1840 återvände Købke hem med en samling skisser och målningar i bagaget. Dessvärre möttes de flesta av hans senare arbeten av ett generellt sett svalt intresse och hans ansökan om antagning till akademin avslogs också år 1846, två år innan hans för tidiga död i lunginflammation år 1848.

Købke, som fann de flesta av sina motiv i den omedelbara omgivningen, är numer internationellt erkänd för sina välkomponerade och harmoniska målningar präglade av koloristiska egenskaper samt en avdramatiserad vardagskänsla. Dock kom han under samt efter sin livstid att bli mer eller mindre bortglömd, i mångt och mycket på grund av sin tidiga död samt begränsade produktion. Trots uppenbar talang samt beröm och uppskattning från samtida konstnärskollegor överhopades Købke aldrig av uppdrag eller beställningar.

I dag är dock Købke vida ansedd som en av Danmarks mest begåvade guldåldersmålare och är följaktligen en av sin generations internationellt mest kända danska målarna. Flertalet av hans verk framstår som absoluta höjdpunkter från perioden. Hans verk inryms numer inte bara i danska museers samlingar utan också i internationellt hyllade dito som J. Paul Getty-museet i Los Angeles och Scottish National Gallery i Edinburgh.