Nr. | Föremål | Klubbat pris |
496 | DAOISTISK DIGNITÄR, kallförgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1664). | 9 500 SEK |
497 | SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
498 | BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal. | 16 000 SEK |
499 | SKULPTUR, silver. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
500 | SITA-JAMBHALA, koppar legering. Tibet, troligen 1700-tal. | Återrop |
501 | GUDOM, förgylld brons. Troligen Nepal, 1400-tal. | 42 000 SEK |
502 | BUDDHA på hög TRON med MANDORLA, förgylld och patinerad kopparlegering. Nepal, 17/1800-tal. | Återrop |
503 | TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643). | Återrop |
504 | BODHISATTVA AVALOKITESHVARA, kopparlegering. Möjligen Tibet/Himalaya, 12/1300-tal. | Återrop |
505 | FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 6 500 SEK |
506 | SIGILL, förgylld brons. Tibet, troligen 1700-tal. | 4 000 SEK |
507 | ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal. | Återrop |
508 | DEKORDEL, förgylld koppar legering. Tibet, troligen 1800-tal. | 4 000 SEK |
509 | RÖKELSEKAR, kopparlegering. Tibet, 1800-tal. | 10 000 SEK |
510 | PARTI, fem delar. Tibet, 1800-tal. | 6 500 SEK |
511 | FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 3 500 SEK |
512 | PENSELVAS, brons. Qingdynastin, omkring 1900. | 9 000 SEK |
513 | SIGILL, brons. Troligen sen Qingdynasti. | 12 000 SEK |
514 | CEREMONIELLT SVÄRD. Sen Qingdynasti. | 4 000 SEK |
515 | BUDDHISTISKT MANUSKRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal. | Återrop |
516 | THANGKA, färgpigment på bomull och papper. Tibet, 17/1800-tal. | 25 000 SEK |
517 | MÅLNING, motiv med lekande hundar vid en trädgårdsklippa, efter Ma Yuanyu (1669-1722), sen Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
518 | RULLMÅLNING, akvarell och tusch på silke. efter Wang Guxiang (1501-1568), troligen Qing dynastin (1644-1912). | 55 000 SEK |
520 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper, av Xiang Ziheng, Kina, signerad och daterad år 1911. | 10 000 SEK |
521 | RULLMÅLNING, attribuerad till Gu Kunbo (1905-1970). | 16 000 SEK |
522 | MÅLNING, akvarell och tusch på papper. Tillskriven Wu Changshuo (1844-1927) i samarbete med Ni Mogeng (1855-1919). | 115 000 SEK |
523 | MÅLNING, akvarell och tusch på papper. Efter Lang Shining (Giuseppe Castiglione), troligen sen Qingdynastin/1900-tal. | 5 000 SEK |
524 | MÅLNINGAR, två stycken, tusch och färg på siden. Lu Wenyu (1887-1974), signerad och en daterad, fjärilar. | Återrop |
525 | BOK med TRÄSNITT, 2 volymer. 80 färgträsnitt, "Rongbaozhaixinji Shijianpu", Beijing 1955. | 11 000 SEK |
526 | BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shizhuzhai Jianpu" utgiven av Rong Bao Zhai, tidigt 1950-tal. | 16 000 SEK |
527 | MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad. | Återrop |
528 | RULLMÅLNING, Xu Xi (1940-2015), "Rain of joy in the south" (jiangnan xiyu), signerad och daterad 1981. | Återrop |
529 | MÅLNING, av Li Xingjian (1937-), "Chunfeng youlü Jiangnan", signerad. | Återrop |
530 | MÅLNING, av Li Xingjian (1937-), "Chunyu mengmeng jiangcheng", signerad och daterad 1982. | 7 000 SEK |
531 | MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Vårens röst" (chun sheng), signerad samt daterad. | Återrop |
532 | MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "A picture of freshness and fortune" (guxintu), signerad och daterad 2008. | Återrop |
533 | MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Lycka" (jian xi), signerad. | Återrop |
534 | MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), utan titel, med sigill. | Återrop |
535 | MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), "The great spirit of western China" (xiyu xiongfeng), signerad. | Återrop |
536 | ALTARBORD, hardwood. Troligen sen Qingdynasti. | 16 000 SEK |
537 | ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal. | 32 000 SEK |
538 | PIEDESTALER, ett par, hardwood. Kina, 1900-talets första hälft. | 9 500 SEK |
539 | KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
540 | STOLAR, ett par, troligen Huanghuali. 16/1700-tal. | 48 000 SEK |
541 | STOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
542 | ROTSKULPTUR, trä. Qingdynastin, troligen 1700-tal. | 12 000 SEK |
543 | STÄLL, två stycken, varav en troligen Zitan. Qingdynastin resp tidigt 1900-tal. | 3 000 SEK |
544 | MATTA, antik Kina/Khotan, ca 164,5 x 105,5 cm. | 9 000 SEK |
545 | MATTA, antik Ningxia, ca 137 x 67,5 cm, Kina sen Qing. | 6 000 SEK |
546 | PANEL, lack och pärlemor. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti. | 6 500 SEK |
547 | DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal. | 28 000 SEK |
548 | VISITKORTSFODRAL, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal. | 14 000 SEK |
549 | ASK med LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912). | 30 000 SEK |
550 | ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
551 | ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke. | 65 000 SEK |
552 | RÖKELSEKAR, förgylld koppar legering. 16/1700-tal. | 120 000 SEK |
553 | RÖKELSEKAR, mässing. Qingdynastin (1644-1912). | 9 000 SEK |
554 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
555 | RÖKELSEKAR, brons. Sen Qingdynasti. | 9 000 SEK |
556 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1664-1912). | 7 000 SEK |
557 | RÖKELSEKAR, brons. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 3 500 SEK |
558 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
559 | SIGILL, två stycken. Kina, 1900-tal. | 4 500 SEK |
560 | ASK med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal. | 26 000 SEK |
561 | ASKAR med LOCK, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal. | 16 000 SEK |
562 | PRAKTFAT, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft. | 14 000 SEK |
563 | BRICKA, closionné. Sen Qingdynasti (1664-1912). | Återrop |
564 | SKED, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
565 | SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
566 | KAFFEKANNA, silver. Japan, tidigt 1900-tal. | 24 000 SEK |
567 | COASTERS, två stycken, med infattade kinesiska silvermynt, 1900-tal. | 4 000 SEK |
568 | SOLFJÄDER i LACKASK, papper och trä. Qingdynastin (1644-1912). | 4 000 SEK |
569 | OLJEMÅLNING, Kina, Faktorierna i Kanton omkring 1850. | 130 000 SEK |
570 | ALBUMBLAD, två styckenn, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal. | Återrop |
571 | ALBUMBLAD, fyra stycken, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, sent 1800-tal. | Återrop |
572 | ALBUMBLAD, två stycken, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal. | Återrop |
573 | BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul". | 16 000 SEK |
574 | BÖCKER, två volymer. R. L. Hobson. Chinese Pottery & Porcelain. Cassel and Co, Ltd, 1915. Limited Edition No 458/1500. | 8 000 SEK |
575 | BÖCKER, 12 volymer. Referensverk inom kinesiskt porslin och konsthantverk. | Återrop |
576 | MASTERPIECES SELECTED UKIYOYE SCHOOL, VOLUME I. Tokyo, published by The Shimbi Shoin, Tokyo MCMVI. | Återrop |
577 | GOYO HASHIGUCHI (1880-1921), färgträsnitt. Japan, daterad 1920, "Skönheten som sminkar sig". | Återrop |
578 | ASK, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 4 200 SEK |
579 | INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 3 000 SEK |
580 | VIKSKÄRM, akvarell och tusch på papper. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
581 | STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912). | 8 000 SEK |
582 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
583 | FOHUNDAR, ett par, sten. Kina, 1900-tal. | Återrop |
584 | PENSELBAD, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | 8 500 SEK |
585 | HÅRNÅLAR, två stycken, nefrit. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
586 | BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Kina, 1900-tal. | 7 500 SEK |
587 | FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | 28 000 SEK |
588 | SKULPTUR, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
589 | SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin, tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
590 | FIGURIN/HÄNGE, jade. Kina, Qingdynastin (1644-1912). | 13 000 SEK |
591 | KOPP samt FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | 17 000 SEK |
592 | SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal. | 6 000 SEK |
593 | PENSEBLAD, agat. Kina, 1900-tal. | 7 000 SEK |
594 | RÖKELSEKAR med LOCK, ametist. Kina, tidigt 1900-tal. | 4 500 SEK |
595 | VAS med LOCK, bergkristall. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 40 000 SEK |
596 | BUDDOR, två stycken, bergkristall. Kina, omkring 1900. | 20 000 SEK |