567
866755

COASTERS, två stycken, med infattade kinesiska silvermynt, 1900-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
364 - 546 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Invändig dekor av simmande guldfiskar i relief, i spegen infällt mynt. Bl.a. Kansu Yuan Shi Kai dollar (or “fatman dollar“). Diameter 9,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Compare similar coasters sold from the Nordström Collection 2014.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

465. Claës Giertta, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1965.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK