Träskaft med skuren dekor av figurscen. samt målad dekor på papper av figurscener från palatset på båda sidor. Utfälld längd 48, höjd 28 cm. Asken med målad dekor på insidan.
Slitage. Mindre skador.
With label from the Sonn Sing store 'Dealers in Ivory and Lacquered ware. Hong Kong, Queens Road.