Nr. | Föremål | Klubbat pris |
103 | ROCK, mönstervävt och broderat siden. Höjd 119,5 cm. Kina sen Qingdynasti. | 9 500 SEK |
104 | ROCK, kesivävd (kossu). Kina sen Qingdynasti. Höjd 141 cm. | 120 000 SEK |
105 | MANDARINHATTAR, 3 ST., I HATTASK. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 48 000 SEK |
106 | ALTARFÖRHÄNGE, broderat siden. Fragment. Kina sen Qingdynasti. 66,5 x 213-231,5 cm. | 13 000 SEK |
107 | ANTIK KESIVÄVNAD (Kossu). Kina sen Qing. 185,5 x 83,5 cm. | 36 000 SEK |
108 | TYGRULLAR, tre stycken, siden. 341,5 x 69 cm, 899 x 68 cm respektive 1290 x 68,5 cm. Kina. | 22 000 SEK |
109 | BEMÅLAD VÄVNAD, semiantik Kina, 202 x 150,5 cm. | Återrop |
110 | EN MATTA, semiantik Beijing, Kina, 295,5 x 247,5 cm. | Återrop |
111 | MATTA. Antik Tibet, en s.k. bröllopsmatta. Sen Qing-dynasti. 158 x 84 cm. | 4 500 SEK |
112 | Chinese Buddhist Monasteries: Their Plan and Its Function as a Setting for Buddhist Monastic Life, Johannes Prip-Møller. | Återrop |
113 | BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul". | 15 000 SEK |
114 | BOK, "Ko sen fu haku hin shu", utgiven i Tokyo 1918. | Återrop |
115 | BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan. | 18 000 SEK |
116 | RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal. | Återrop |
117 | SKULPTURFRIS, sten. Gandhara, 200/300 e. Kr. | 60 000 SEK |
118 | SKULPTUR, stucco. Ganhara, 200/300-tal. | 4 000 SEK |
119 | SKULPTURFRAGMENT, sten. Gandhara, 200/300-tal e. Kr. | 5 500 SEK |
120 | MINIATYRHUVUD, sten. Gandhara, 200/300-tal. | 2 700 SEK |
121 | SKULPTUR, grå kalksten. Gandhara, 100/200 e.Kr. | 5 000 SEK |
122 | BUDDHAHUVUD, stuck. Gandhara, 200-300 e.Kr. | 4 000 SEK |
123 | MADUSKÖLD, horn, brons och mässing. Indien, 1800-tal. | 3 000 SEK |
124 | GOUACHE, Mandi, Indien, omkring 1820. | 40 000 SEK |
125 | GOUACHE, förhöjd med guld, Bengalen omkring 1770. | 26 000 SEK |
126 | GOUACHE förhöjd med guld, Jammu, Indien, omkring 1770. | 150 000 SEK |
127 | GOUACHE, förhöjd med guld, Mogul, troligen Murshidabad, omkring 1760. | 34 000 SEK |
128 | GOUACHE, Guler, Indien, circa 1820. | 16 000 SEK |
129 | MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal. | 14 000 SEK |
130 | MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal. | 13 000 SEK |
131 | MÅLNING, Qingdynastin, 1700-tal. | 8 000 SEK |
132 | OKÄND KONSTNÄR, målning på duk. Qingdynastin, 1800-tal. | 28 000 SEK |
133 | RULLMÅLNING, trädgårdscen med damer och tjänarinnor, i Qiu Yings (c 1494-1551) stil, Qingdynastin, 1800-tal. | 75 000 SEK |
134 | RULLMÅLNING, dam och tjänarinna med en våg, i Qiu Yings stil (c. 1494-1551), sen Qingdynastin (1644-1912). | 85 000 SEK |
134A | RULLMÅLNING, bergslandskap i Qiu Ying's stil (c.1494-1551). | 155 000 SEK |
135 | RULLMÅLNING, landskap med figurer i Lan Yings (1586-1666) stil, Qingdynastin, 1800-tal. | 310 000 SEK |
136 | RULLMÅLNINGAR (4), sen Qingdynastin (1644-1912), med scener ur de tre kungadömenas historia. | Återrop |
137 | RULLMÅLNING, Song-stil, föreställande elva-hövdad Avalokitehsvara, Qingdynastin, 1800-tal. | 50 000 SEK |
138 | MÅLNING, Qingdynastin, 1800-tal. Ridande soldat. | 13 000 SEK |
139 | RULLMÅLNING, bergslandskap i Songstil, Qing dynastin, 1800-tal. | 20 000 SEK |
140 | RULLMÅLNING, fåglar och blommande kamelia och prunus, sen Qingdynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
141 | RULLMÅLNING, Bergslandskap, kopia efter Wu Li (1632-1718), sen Qingdynastin (1644-1912). | 13 000 SEK |
142 | ALBUMBLAD, Song-stil, flodlandskap med figur i båt, Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
144 | RULLMÅLNING, av Ni Tian (1855-1919), signerad och daterad (1909), berg och flodlandskap. | 38 000 SEK |
145 | MÅLNING, av Chen Zhifo, signerad, blommande kamelia, prunus och sparvar. | 145 000 SEK |
146 | MÅLNING, av Gu Daming (1960-), signerad, berg och flodlandskap (shan shui). | Återrop |
147 | MÅLNING, av Lu Tianning (1959-) "Spring river" (chunjiang), signerad och daterad 2007-7-8. | 28 000 SEK |
148 | MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), " Spring garden" (man yuan chun se), signerad samt daterad 2008. | 65 000 SEK |
149 | MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Grapes", signerad. | Återrop |
150 | MÅLNING, av Di Shaoying (1957-), "Sima Qian binding bambo-books", signerad och daterad 2007. | Återrop |
151 | KALLIGRAFI, av Li Jianzhong (1960-), "Never ending happiness" (le wu bian), signerad och daterad vintern 2005. | Återrop |
152 | KALLIGRAFI, av Li Jianzhong (1959-), "Energy-Air-Spirit" (jing qi shen), signerad och daterad midsommar 2009. | Återrop |
153 | MÅLNING, av An Qi, "Travelers to Tianshan", signerad och daterad 2007. | Återrop |
154 | MÅLNING, av An Qi (1966-), "Bambu" (yu hou xin huang), signerad och daterad 2007. | Återrop |
155 | MÅLNING, av He Yuchun (1960-), Jiang Taigong sittande ensam på en sten, signerad och daterad 2007. | Återrop |
156 | MÅLNING, av Wu Xiu (1932-2015), "Louts and reed", signerad och daterad 2007. | Återrop |
157 | KALLIGRAFI, av Wang Yanxin (1953-), poem av Ouyang Xiu (1007-1072), signerad och daterad tidig sommar 2007. | Återrop |
158 | TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 3 000 SEK |
159 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 11 000 SEK |
160 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 8 000 SEK |
161 | KRUKA, porslin. Transtition, 1600-tal. | 32 000 SEK |
162 | YTTERFODER, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
163 | STÄLL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
164 | FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 28 000 SEK |
165 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
166 | TEKANNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
167 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
168 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 500 SEK |
169 | FIGURIN, keramik. Qingdynastin, troligen Kangxi (1662-1722). | 20 000 SEK |
170 | STEMCUP, porslin. 16/1700-tal. | 6 000 SEK |
171 | FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
172 | RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
173 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | 26 000 SEK |
174 | VINOFFERBÄGARE, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
175 | VINBÄGARE, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
176 | VINKOPP, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
177 | VINKOPPAR, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 1 600 SEK |
178 | FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
179 | BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
180 | BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 17 000 SEK |
181 | TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 20 000 SEK |
182 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 12 000 SEK |
183 | FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 4 000 SEK |
184 | SMÖRSNÄCKA, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring 1700. | 3 000 SEK |
185 | SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
186 | KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
187 | STEMCUP, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 11 000 SEK |
188 | FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Johanneummärke N=176. I. | 13 000 SEK |
189 | VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
190 | TEKOPP med FAT, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 6 500 SEK |
191 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 000 SEK |
192 | FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 14 000 SEK |
193 | VINKYLARE, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 50 000 SEK |
194 | BRICKA/FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
195 | STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 24 000 SEK |
196 | VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 22 000 SEK |
197 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
198 | BLOMKRUKA med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
199 | VASER med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 22 000 SEK |
200 | VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 12 000 SEK |
201 | VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 500 SEK |
202 | URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 36 000 SEK |