Nr. | Föremål | Klubbat pris |
405 | KOPPAR med FAT, två stycken, porslin. Ryssland, Gardner, Empire, tidigt 1800-tal. | 40 000 SEK |
406 | KOPP med FAT, porslin. Ryssland, Gardner, Empire, tidigt 1800-tal. | 9 500 SEK |
407 | ISKLOCKA med FAT, porslin. Kunglig dansk, sent 1700-tal omkring 1800. | 8 000 SEK |
408 | TERRIN m LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | Återrop |
409 | DESSERTTALLRIKAR, 8 stycken, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen. | 12 000 SEK |
410 | CRÈMEKOPPAR, åtta stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal. | 20 200 SEK |
411 | KAFFEKOPPAR med FAT, nio stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark. | 14 000 SEK |
412 | SÅSSKÅL, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 7 000 SEK |
413 | TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 29 400 SEK |
414 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Fauna Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 10 000 SEK |
415 | ÅKDYNA (agedyna). Flamskväv. "Urnor och par". 48,5 x 101,5 cm. Sydskåne 1800-tal. Troligen Torna härad. | 14 000 SEK |
416 | ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 48 x 109 cm. Skytts/Oxie härad. Signerad och daterad KPD INS APD 1781. | 20 000 SEK |
417 | ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 45 x 91 cm. Skåne omkring 1850. | 7 500 SEK |
418 | ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 49 x 85,5 cm. Skåne 1800-tal. | 5 000 SEK |
419 | SERVETTER, 24 st. (samt 12 st. likadana omanglade som medföljer). Linnedamast. Wadstena Fabrik 1800-talets början. | 11 000 SEK |
420 | KUNGLIG SERVETT, linnedamast. "Strödda kronor". Flors Manufactorie, Mo socken, Hälsingland. Invävt 1801. 96 x 87 cm. | 5 500 SEK |
421 | SERVETTER, 24 st. Linnedamast. Sverige 1800-talets förra hälft. Ca 86,5 x 79 cm vardera. | 3 000 SEK |
422 | DUK OCH SERVETTER, 20 st. Linnedamast. Sverige 1800-talets andra hälft. | 4 500 SEK |
423 | SERVETTER, 6 st. Linnedamast. Ryssland, invävt krönt ryskt N II (tsar Nikolaj II) och 1909-1910. | 6 500 SEK |
424 | VÄVD TAPET, gobelängteknik. 339 x 316,5 cm. Bryssel, tidigt 1600-tal. | 40 000 SEK |
425 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. Verdure. 270 x 185 cm. Flandern omkring 1700. | 28 000 SEK |
426 | TIRAZFRAGMENT. Mellanöstern 800-1000-tal, sannolikt Egypten. 33 x 23,5 cm. | Återrop |
427 | MATTFRAGMENT. Antik Centralanatolisk Saff. 152,5 x 140,5 cm. | 30 000 SEK |
428 | MATTA. Antik Anatol, sannolikt Megri. 185,5 x 137 cm (samt en kortsida med sex cm slätväv). | 10 000 SEK |
429 | GALLERIMATTA. Antik/semiantik Bidjar. 525,5 x 141 cm (samt några cm slätväv på varje sida). | 14 000 SEK |
430 | MATTA. Semiantik Bidjar. 543 x 342,5 cm (samt några cm slätväv på varje kortsida). | 32 000 SEK |
431 | MATTA. Semiantik Djoshagan. 359 x 268 cm (samt 2,5 cm slätväv på vardera sida. | Återrop |
432 | MATTA. Old silke Hereke Souf. 155,5 x 111,5 cm. | 22 000 SEK |
433 | MATTA. Old silke Hereke Souf. 156,5 x 104 cm. | 22 000 SEK |
434 | MATTA. Old silke Hereke Souf. 148,5 x 98 cm. | 26 000 SEK |
435 | MATTA. Antik silke Heris. 177 x 146 cm. | 36 000 SEK |
436 | MATTA, antik Heris, 476,5 x 344,5 cm. | 65 000 SEK |
437 | MATTA. Antik Heris. 366,5 x 293 cm. | 18 000 SEK |
438 | MATTA. Semiantik Heris. 571 x 359,5 cm. | 65 000 SEK |
439 | MATTA. Semiantik silke figural souf (relief), sannolikt Indien. 208 x 128,5 cm (samt två cm slätväv på varje kortsida). | 85 000 SEK |
440 | MATTA. Antik Isfahan. 210,5 x 143,5 cm. | 17 000 SEK |
441 | MATTA. Antik Isfahan. 212 x 141 cm. | 15 000 SEK |
442 | MATTA, Semiantik Isfahan part silk, ca 350,5 x 233,5 cm. | Återrop |
443 | MATTA. Semiantik Isfahan. 217 x 155,5 cm. | 10 000 SEK |
444 | MATTA. Old Isfahan Nazeri nedjad. 240,5 x 157,5 cm (samt en kortsida med en cm slätväv, | 34 000 SEK |
445 | MATTA. Old Isfahan. 243,5 x 166 cm (samt ett slätvävt parti på båda kortsidorna). | 28 000 SEK |
446 | Seirafian, MATTA. Old Isfahan Seirafian. 175 x 105 cm. | 34 000 SEK |
447 | MATTA. Antik Kashgai. 141,5 x 98,5 cm. | 8 000 SEK |
448 | CHUVAL-MATTA. Antik Khalach, mellersta Amu Darya (MAD), södra oasen. 112,5 x 167 cm. | 8 000 SEK |
449 | MATTA. Antik silke Keshan s.k. Motachem. 202,5 x 136,5 cm. | 240 000 SEK |
450 | MATTA. Antik Keshan part silk, s.k. Motachem. 200 x 95,5-108 cm. | Återrop |
451 | MATTA. Semiantik silke Keshan. 205,5 x 131,5 cm. | 24 000 SEK |
452 | MATTA. Semiantik silke Keshan Souf (relief). 210 x 131,5 cm (samt en cm slätväv på varje kortsida). | 55 000 SEK |
453 | MATTA. Semiantik Keshan s.k. Motachem. 211 x 136,5 cm. | 28 000 SEK |
454 | MATTA. Semiantik Keshan part silk. 248,5 x 136 cm. | 6 000 SEK |
455 | MATTA. Semiantik Keshan, s.k. Dabir. 206 x 137 cm. | 20 000 SEK |
456 | MATTA. Semiantik Kirman. 614,5 x 360,5 cm. | 28 000 SEK |
457 | MATTA. Semiantik Kirman Laver figural. 79,5 x 64,5 cm. | 4 000 SEK |
458 | MATTA. Semiantik Kirman Laver figural. 79,5 x 63 cm. | 4 000 SEK |
459 | MATTA. Old Kirman. 521 x 356 cm. | 36 000 SEK |
460 | MATTA. Semiantik Kuba/Shirvan. 165,5 x 129,5 cm (samt en kortsida med en cm slätväv). | 8 000 SEK |
461 | MATTA. Antik Mahal s.k. Ziegler. 400,5 x 297 cm. | 36 000 SEK |
462 | MATTA. Semiantik Mahal. 427 x 332 cm. | Återrop |
463 | MATTA. Semiantik Teheran. 196,5 x 142,5 cm. | 13 000 SEK |
464 | MATTA. Antik Täbris. 426 x 311 cm. | 30 000 SEK |
465 | MATTA. Antik/semiantik Täbris. 663 x 412 cm. | Återrop |
466 | MATTA. Semiantik Täbris Petag. 385,5 x 307 cm. | 60 000 SEK |
467 | MATTA, Semiantik Täbris, signerad Jokhchi. Ca 374 x 283 cm. | Återrop |
468 | MATTA. Old Täbris. 339 x 244,5 cm. | Återrop |
469 | MATTA. Antik Ushak. 554,5 x 480 cm. | Återrop |
470 | MATTA. Semiantik Veramin sannolikt. 303-311 x 208,5 cm. | 42 000 SEK |
471 | SKÅP. Jämtland, Hagaskolan, Lockne socken. Med monogram KAD och daterat 1802. | 100 000 SEK |
472 | SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 46 000 SEK |
473 | SKRIVSKÅP, tillskrivet Carl Diedrik Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustavianskt. | Återrop |
474 | SKRIVBYRÅ. Troligen Österrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
475 | SEKRETÄR, tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Rokoko. | 15 000 SEK |
476 | BYRÅ. Rokoko, 1700-talets mitt. Troligen Tyskland. | Återrop |
477 | BYRÅ. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV i Jacques Bircklés art (mästare i Paris 1764). | Återrop |
478 | BYRÅ, av Johan Conrad Eckstein (mästare i Stockholm 1750-85). Rokoko. | 44 000 SEK |
479 | BYRÅ, av Petter Widbom (mästare i Stockholm 1751-1778). Rokoko. | Återrop |
480 | BYRÅ. Svensk rokoko, 1700-talets mitt. | 24 000 SEK |
481 | BYRÅ. Tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko. | 30 000 SEK |
482 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 22 000 SEK |
483 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 22 000 SEK |
484 | BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko. | 42 000 SEK |
485 | BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko. | 26 000 SEK |
486 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets första hälft. Senbarock. | 25 000 SEK |
487 | BYRÅ. Tillskriven Olof Martin, mästare i Stockholm 1736-64. Tidig rokoko. | 55 000 SEK |
488 | BYRÅ, tillskriven Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790). Gustaviansk, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
489 | BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustaviansk. | 50 000 SEK |
490 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
491 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
492 | BYRÅ. Gustaviansk, 1700-talets slut. | Återrop |
493 | BYRÅ. Frankrike 1700-talets slut. Directoire. | 12 000 SEK |
494 | VAGNSDELAR, Sverige, 1760-tal. Rokoko. Omarbetad senare till skänk. | 24 000 SEK |
495 | MATBORD. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire. | Återrop |
496 | FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814. | 8 000 SEK |
497 | SPELBORD, Rokoko 1700-talets andra hälft. | Återrop |
498 | Lorentz Lundelius, BORD, av Lorentz Lundelius (verksam i Köping och Kungsör 1776-1805). Sengustavianskt. | 45 000 SEK |
499 | DAMARBETSBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
500 | BORD, tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt. | 15 000 SEK |
501 | DAMARBETSBORD, av Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm). Sengustavianskt. | 22 000 SEK |
502 | DAMSKRIVBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 19 000 SEK |
503 | DAMARBETSBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 19 000 SEK |
504 | BORD, Stockholmsarbete i Empire. | 19 000 SEK |