Nr. | Föremål | Klubbat pris |
604 | LJUSSTAKAR, ett par, av Gudmund Östling 1778 (mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko. | 18 000 SEK |
605 | LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Christophersson Forss (mästare i Västerås 1740-1786). Senbarock. | 5 000 SEK |
606 | LJUSSTAKAR, ett par, av Eric Pettersson Krietz 1797 (mästare i Stockholm 1753-95/1805). Gustavianska. | 9 000 SEK |
607 | LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Bröske, Stockholm 1828, verksam 1798-1822/42. | Återrop |
608 | LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire. | 8 000 SEK |
609 | VÄGGPENDYL. Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
610 | GOLVUR, av John Clowes, England 1600-talets slut. Barock. | 70 000 SEK |
611 | GOLVUR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Transition rokoko/gustavianskt. | 60 000 SEK |
612 | GOLVUR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
613 | NATTUR, Marcus J Keventer Carlshamn. Sverige, 1700-tal. | 40 000 SEK |
614 | SOLUR OCH KOMPASS, Signerad Langlois A Paris 1700-talets första del. Senbarock. | 10 000 SEK |
615 | BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början. | 60 000 SEK |
616 | BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI. | 10 000 SEK |
617 | BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800. Directoire. | Återrop |
618 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
619 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 15 000 SEK |
620 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 13 000 SEK |
621 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 16 000 SEK |
622 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 10 000 SEK |
623 | PARFYMBRÄNNARE, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | Återrop |
624 | BORDSSKULPTUR. Frankrike, tidigt 1800-tal. Empire. | 15 000 SEK |
626 | VINKYLARE. Köpenhamn 1762. Senbarock. Sannolikt kopparslagaren/smeden Alexander Terchildsen. | 5 000 SEK |
627 | KYRKOSKULPTUR, Maria med Jesusbarnet. Möjligen Spanien, 1700-tal. | 14 000 SEK |
628 | IKON/PLAKETT, sannolikt Bysantinsk, medeltid fram till 1453. | 85 000 SEK |
629 | DALAHÄST. Tillskriven Kerstin Olsdotter Falk (1849-1899), Besslarsgården, Bergkarlås. | 75 000 SEK |
630 | RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
631 | TRÄDGÅRDSURNA, av Ferdinand Ring, Höganäs, 1860-tal. | 65 000 SEK |
632 | PLÅTMYNT, 1 Daler Silvermynt, Drottning Kristina, Sverige 1652. | 105 000 SEK |
633 | PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1710. | 14 000 SEK |
634 | PLÅTMYNT, 4 Daler Silvermynt, Ulrika Eleonora, Sverige 1720. | 18 000 SEK |
635 | PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XI, Sverige 1674. | 18 000 SEK |
636 | PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1717. | 13 000 SEK |
637 | PLÅTMYNT, 1/2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1712. | 12 000 SEK |
638 | PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Adolf Fredrik, Sverige 1756. | 18 000 SEK |
639 | BOK: DVADTSATIPIATILETIE TOVARISHCHESTVA NEFTIANOGO PROIZVODSTVA BR. NOBEL 1879-1904. | 20 000 SEK |
640 | BOK: PRAZDNOVANIE DVADTSATIPIATILETIIA TOVARISHCHESTVA NEFTIANOGO PROIZVODSTVA BRAT'EV NOBEL 1879-1904. | 20 000 SEK |
641 | Axel Erdmann, "Drottninggatan". | 19 000 SEK |
642 | Greta Gerell, Kvinna i trädgård med blommande fruktträd. | 14 000 SEK |
643 | Karl Nordström, Blomsterstilleben. | 65 000 SEK |
644 | Erik Tryggelin, Blomsterplockande kvinna på äng, S:t Cloud Paris. | 15 000 SEK |
645 | Nils Kreuger, "Från Maria kyrkogård". | 36 000 SEK |
646 | Jenny Nyström, "Från min atelier i Paris". | 38 000 SEK |
647 | Alf Wallander, Strandbild. | 14 000 SEK |
648 | Helmer Osslund, Kyrkoruin med annalkande ovväder, Sigtuna. | 17 000 SEK |
649 | Helmer Osslund, Vårvinter, Abisko. | 150 000 SEK |
650 | John Bauer, "Bianca Maria och trollen". | 640 000 SEK |
651 | Jenny Nyström, Den trasiga dockan. | 26 000 SEK |
652 | Bruno Liljefors, Lekande rävungar. | 200 000 SEK |
653 | Bruno Liljefors, Räv och and. | 180 000 SEK |
654 | Olle Hjortzberg, Stilleben med silverpokal och äpple. | 30 000 SEK |
655 | Carl Wilhelmson, "Fiskebäckskils hafskuranstalt och socitetssalong". | 145 000 SEK |
656 | Gerda Roosval-Kallstenius, Sensommardag - I kållandet. | Återrop |
657 | Julius Kronberg, "Änglahufvud". | 46 000 SEK |
658 | PER EKSTRÖM, duk, signerad P. Ekström. | Återrop |
659 | Helmer Osslund, Rodnande skyar över norrländskt landskap. | Återrop |
660 | Bruno Liljefors, "Rävar". | 5 500 000 SEK |
661 | Stefan Johansson, "Nattljus över Klarälven". | 780 000 SEK |
662 | Stefan Johansson, "Min mor". | 44 000 SEK |
663 | STEFAN JOHANSSON, akvarell på duk. | Återrop |
664 | Stefan Johansson, "Läsande flicka". | 120 000 SEK |
665 | Bruno Liljefors, Vildgäss på fältet. | 150 000 SEK |
666 | Carl Oskar Borg, Motiv från Arizona, Grand Canyon. | 9 500 SEK |
667 | Carl Oskar Borg, I arbete. | 14 000 SEK |
668 | Birger Sandzén, Bergslandskap. | 180 000 SEK |
669 | Carl Wilhelmson, "Flicka med utslaget hår (Fru Elna Dahl)". | 125 000 SEK |
670 | Carl Larsson, "Vila". | Återrop |
671 | Olle Hjortzberg, Stilleben med kristallvas och äpplen. | Återrop |
672 | Ivan Aguéli, Porträtt av man i blå kostym. | Återrop |
673 | Olof Arborelius, "Stockholm från Mälaren". | 55 000 SEK |
674 | Carl Wilhelmson, "Systrarna"/"Två systrar". | Återrop |
675 | Anna Palm de Rosa, Stockholms slott och Norrbro. | 16 000 SEK |
676 | Carl Larsson, "Venus och Tummelisa". | 920 000 SEK |
677 | Jenny Nyström, "Gosse i vit sjömanskostym"/Porträtt av Axel Claesson. | 70 000 SEK |
678 | Anders Zorn, "Skuggan". | 2 500 000 SEK |
679 | Bruno Liljefors, Sträckande svanar. | Återrop |
680 | Anders Zorn, "Änkedrottning Sophia". | 6 000 SEK |
681 | Anders Zorn, "Oscar II". | Återrop |
682 | ANDERS ZORN, etsning (I état av I), 1903, signerad med blyerts. | Återrop |
683 | Anders Zorn, "Sommar". | 13 000 SEK |
684 | Carl Wilhelmson, "Toilette i ateliern". | Återrop |
685 | Ernst Josephson, "Porträtt av Eugenie Salmson". | Återrop |
686 | Hanna Hirsch-Pauli, Förstudie till "Vänner". | 46 000 SEK |
687 | AXEL TÖRNEMAN, olja på duk. Signerad A.Törneman. | Återrop |
688 | Ernst Josephson, "Ärkebiskop Trolle". | 28 000 SEK |
689 | Olof Sager-Nelson, "Ett barn". | 1 250 000 SEK |
690 | Ernst Josephson, "Alma i storm". | 15 000 SEK |
691 | Lim-Johan (Johan Erik Olsson), "Fiskelycka". | 310 000 SEK |
692 | Bruno Liljefors, Gäss i våtmark. | 110 000 SEK |
693 | Bruno Liljefors, Räv som överraskar en katt. | Återrop |
694 | Bruno Liljefors, "Ung pilgrimsfalk med ung rapphöna". | Återrop |
695 | Bruno Liljefors, Räv på jakt. | 130 000 SEK |
696 | Gustaf Fjaestad, Vintervik. | Återrop |
697 | Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap. | 155 000 SEK |
698 | Helmer Osslund, "Stora sjöfallet i vinterskrud". | 1 700 000 SEK |
699 | Gustaf Fjaestad, Skidspår. | 140 000 SEK |
700 | Helmer Osslund, Landskap från Ångermanland. | 36 000 SEK |
701 | Carl Larsson, "Rabarber/Rabarberskalning". | 2 700 000 SEK |
702 | Bruno Liljefors, Lommar. | Återrop |
703 | Per Ekström, Väderkvarn vid havet, motiv från Öland. | 48 000 SEK |
704 | Carl Larsson, Lutspelande dam. | Återrop |