Klassiska 593

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
2GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
3BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
4GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.25 000 SEK
5SHADAKSHARI LOKESHVARA, förgylld kopparhaltig brons. Tibet, 1500-tal eller tidigare.Återrop
6SHADAKSHARI LOKESHAVARA, kopparlegering med spår av förgyllning. Tibet, 1500-tal.Återrop
7BUDHAI, brons. Mingdynastin (1368-1644).90 000 SEK
8SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).185 000 SEK
9Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
10BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).3 500 SEK
11SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
12GUDOM/KURUKULLA, förgylld brons. Tibet/Nepal, troligen omkring 1900.95 000 SEK
13THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.60 000 SEK
14THANGKA (2), Bodhisattvas omgivna av buddhistiskt panteon, Beijing School, 1920-tal.4 000 SEK
15SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.Återrop
16BODHISATTVA, trä. Troligen Mingdynastin (1368-1644).10 000 SEK
17GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.Återrop
18BUDDHA, brons. Thailand, Ayutthaya, 1600-tal eller tidigare.6 000 SEK
19BUDDHAHUVUD, sandsten. Thailand, 17/1800-tal.Återrop
20TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.Återrop
21SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).20 000 SEK
22VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).10 000 SEK
23VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.12 000 SEK
24VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
25RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.Återrop
26RÖKELSEKAR, polerad brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).12 000 SEK
27FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912).6 000 SEK
28RÖKELSEKAR, två stycken, brons. Qingdynastin, med Xuandes märke.4 000 SEK
29NARCISSKÅL/YTTERFODER, brons. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
30SIGILL, brons. Qingdynastin.6 000 SEK
31BIDISK, sten. Möjligen Handynastin.16 000 SEK
32SVÄRDSFÄSTE, jade. Möjligen de krigande staternas period (475 f. Kr - 221 f.Kr).40 000 SEK
33ASK med LOCK, nefrit. Kina.13 000 SEK
34HÅRNÅLAR, två stycken, PLAKETT samt OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).18 000 SEK
35HÄNGEN, två stycken, ametist samt fluorit. Sen Qingdynasti (1664-1912).8 500 SEK
36FIGURIN, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).6 500 SEK
37FIGURINER, två stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.13 000 SEK
38HÄNGE, dendrisk kvarts, Qingdynastin, 1800-tal.260 000 SEK
39PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.14 000 SEK
40DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.13 000 SEK
41OBJEKT, bärnsten. Kina, troligen 1900-talets första hälft.60 000 SEK
42SIGILL, två stycken, sten. Qingdynastin (1644-1912).7 500 SEK
43BELTHOOK, nefrit. Kina.5 500 SEK
44GUANYIN, sten. Qingdynastin (1644-1912).5 500 SEK
45SNUSFLASKA, nefrit. Kina, 1900-tal.16 000 SEK
46SNUSFLASKOR, två stycken, varav en nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.28 000 SEK
47SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
48SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Qingdynastin, (1644-1912).15 000 SEK
49SNUSFLASKA, agat. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
50SNUSFLASKA, agat. Kina, troligen omkring 1900.8 000 SEK
51SNUSFLASKA med PROPP, sten. Kina, 1900-tal.8 000 SEK
52SNUSFLASKA, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongsmärke.Återrop
53PENSELBAD, sten. Qingdynastin.Återrop
54SIGILL, sten. Kina, 1900-tal.10 000 SEK
56VAS, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).24 000 SEK
57PENSELBAD, grön sten. Qingdynastin omkring 1900.4 000 SEK
58PRAKTSKÄRMAR, ett par med stativ, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.75 000 SEK
59FIGURIN, lergods. Troligen Tangdynastin (618-907).1 500 SEK
60RÖKELSEHÅLLARE, keramik. Mingdynastin (1368-1643).Återrop
61SKÅL, keramik. Temmoku, Songdynastin (960-1279).24 000 SEK
62SKÅLAR, två stycken, keramik. Songdynastin (960-1279).3 000 SEK
63SKÅLAR och FAT, fem stycken, keramik. Sung/Yuandynastin.7 000 SEK
64SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918–1392).Återrop
65SKÅL samt FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1643).8 000 SEK
66FAT, keramik. Citzhou. Yuan/Mingdynastin.5 500 SEK
67Gravurna med lock, stengods, qingbai. Yuandynastin (1279-1368).2 500 SEK
68SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.36 000 SEK
69SKÅL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).3 500 SEK
70VAS, keramik. Tidig Mingdynasti (1368-1644).5 000 SEK
71FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).3 000 SEK
72VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
73FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).9 500 SEK
74FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).Återrop
75SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
76TAKTEGEL, två stycken, keramik. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
77FIGURIN, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).16 000 SEK
78TABLESCREEN, keramik. Mingdynastin (1368-1644).10 000 SEK
79GUDOM, keramik. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
80PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.16 000 SEK
81VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
82PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800.Återrop
83VINKOPP, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.3 000 SEK
84SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty.12 000 SEK
85PLAKETT, cloisonne. Sen Qingdynasti, 1800-tal.Återrop
86TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
87KÄRL med LOCK, yixinggods. Qingdynastin, troligen 1700-tal. Bär märkning.85 000 SEK
88TEKANNA med LOCK, förgylld kopparlegering. Qingdynastin, troligen 1700-tal.170 000 SEK
89RÖKELSEHÅLLARE, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
90KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.26 000 SEK
91PALL, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).7 500 SEK
92TRÄSTÄLL, två stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).6 500 SEK
93SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).250 000 SEK
94STÄLL, trä. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
95SKRIN, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
96ASKAR med LOCK, två stycken, lack. Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
97SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.30 000 SEK
98PENSELSTÄLL, troligen Zitan. Kina, 1900-tal.6 500 SEK
99DOLK, buffel och koppar samt med steninläggningar. Tibet, 1800-tal.5 500 SEK
100LAMPA med LOCK, silver. Tibet, 1800-tal.Återrop
101LAMPOR, sex stycken, låghaltigt silver resp försilvrad metall. Tibet, 1800-tal.10 000 SEK
102TESERVIS, 3 delar, silver. Kina, tidigt 1900-tal.13 000 SEK