Nr. | Föremål | Klubbat pris |
2 | GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
3 | BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
4 | GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare. | 25 000 SEK |
5 | SHADAKSHARI LOKESHVARA, förgylld kopparhaltig brons. Tibet, 1500-tal eller tidigare. | Återrop |
6 | SHADAKSHARI LOKESHAVARA, kopparlegering med spår av förgyllning. Tibet, 1500-tal. | Återrop |
7 | BUDHAI, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 90 000 SEK |
8 | SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644). | 185 000 SEK |
9 | Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
10 | BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 3 500 SEK |
11 | SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
12 | GUDOM/KURUKULLA, förgylld brons. Tibet/Nepal, troligen omkring 1900. | 95 000 SEK |
13 | THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini. | 60 000 SEK |
14 | THANGKA (2), Bodhisattvas omgivna av buddhistiskt panteon, Beijing School, 1920-tal. | 4 000 SEK |
15 | SKULPTUR, trä. 16/1700-tal. | Återrop |
16 | BODHISATTVA, trä. Troligen Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
17 | GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre. | Återrop |
18 | BUDDHA, brons. Thailand, Ayutthaya, 1600-tal eller tidigare. | 6 000 SEK |
19 | BUDDHAHUVUD, sandsten. Thailand, 17/1800-tal. | Återrop |
20 | TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal. | Återrop |
21 | SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907). | 20 000 SEK |
22 | VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
23 | VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre. | 12 000 SEK |
24 | VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
25 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke. | Återrop |
26 | RÖKELSEKAR, polerad brons. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 12 000 SEK |
27 | FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
28 | RÖKELSEKAR, två stycken, brons. Qingdynastin, med Xuandes märke. | 4 000 SEK |
29 | NARCISSKÅL/YTTERFODER, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
30 | SIGILL, brons. Qingdynastin. | 6 000 SEK |
31 | BIDISK, sten. Möjligen Handynastin. | 16 000 SEK |
32 | SVÄRDSFÄSTE, jade. Möjligen de krigande staternas period (475 f. Kr - 221 f.Kr). | 40 000 SEK |
33 | ASK med LOCK, nefrit. Kina. | 13 000 SEK |
34 | HÅRNÅLAR, två stycken, PLAKETT samt OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 18 000 SEK |
35 | HÄNGEN, två stycken, ametist samt fluorit. Sen Qingdynasti (1664-1912). | 8 500 SEK |
36 | FIGURIN, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 6 500 SEK |
37 | FIGURINER, två stycken, nefrit. Sen Qingdynasti. | 13 000 SEK |
38 | HÄNGE, dendrisk kvarts, Qingdynastin, 1800-tal. | 260 000 SEK |
39 | PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal. | 14 000 SEK |
40 | DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal. | 13 000 SEK |
41 | OBJEKT, bärnsten. Kina, troligen 1900-talets första hälft. | 60 000 SEK |
42 | SIGILL, två stycken, sten. Qingdynastin (1644-1912). | 7 500 SEK |
43 | BELTHOOK, nefrit. Kina. | 5 500 SEK |
44 | GUANYIN, sten. Qingdynastin (1644-1912). | 5 500 SEK |
45 | SNUSFLASKA, nefrit. Kina, 1900-tal. | 16 000 SEK |
46 | SNUSFLASKOR, två stycken, varav en nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | 28 000 SEK |
47 | SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
48 | SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Qingdynastin, (1644-1912). | 15 000 SEK |
49 | SNUSFLASKA, agat. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
50 | SNUSFLASKA, agat. Kina, troligen omkring 1900. | 8 000 SEK |
51 | SNUSFLASKA med PROPP, sten. Kina, 1900-tal. | 8 000 SEK |
52 | SNUSFLASKA, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongsmärke. | Återrop |
53 | PENSELBAD, sten. Qingdynastin. | Återrop |
54 | SIGILL, sten. Kina, 1900-tal. | 10 000 SEK |
56 | VAS, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 24 000 SEK |
57 | PENSELBAD, grön sten. Qingdynastin omkring 1900. | 4 000 SEK |
58 | PRAKTSKÄRMAR, ett par med stativ, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft. | 75 000 SEK |
59 | FIGURIN, lergods. Troligen Tangdynastin (618-907). | 1 500 SEK |
60 | RÖKELSEHÅLLARE, keramik. Mingdynastin (1368-1643). | Återrop |
61 | SKÅL, keramik. Temmoku, Songdynastin (960-1279). | 24 000 SEK |
62 | SKÅLAR, två stycken, keramik. Songdynastin (960-1279). | 3 000 SEK |
63 | SKÅLAR och FAT, fem stycken, keramik. Sung/Yuandynastin. | 7 000 SEK |
64 | SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918–1392). | Återrop |
65 | SKÅL samt FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1643). | 8 000 SEK |
66 | FAT, keramik. Citzhou. Yuan/Mingdynastin. | 5 500 SEK |
67 | Gravurna med lock, stengods, qingbai. Yuandynastin (1279-1368). | 2 500 SEK |
68 | SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin. | 36 000 SEK |
69 | SKÅL, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 3 500 SEK |
70 | VAS, keramik. Tidig Mingdynasti (1368-1644). | 5 000 SEK |
71 | FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 3 000 SEK |
72 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
73 | FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644). | 9 500 SEK |
74 | FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
75 | SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
76 | TAKTEGEL, två stycken, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
77 | FIGURIN, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644). | 16 000 SEK |
78 | TABLESCREEN, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
79 | GUDOM, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
80 | PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800. | 16 000 SEK |
81 | VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
82 | PLAKETTER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, omkring 1800. | Återrop |
83 | VINKOPP, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal. | 3 000 SEK |
84 | SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty. | 12 000 SEK |
85 | PLAKETT, cloisonne. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | Återrop |
86 | TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
87 | KÄRL med LOCK, yixinggods. Qingdynastin, troligen 1700-tal. Bär märkning. | 85 000 SEK |
88 | TEKANNA med LOCK, förgylld kopparlegering. Qingdynastin, troligen 1700-tal. | 170 000 SEK |
89 | RÖKELSEHÅLLARE, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
90 | KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal. | 26 000 SEK |
91 | PALL, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | 7 500 SEK |
92 | TRÄSTÄLL, två stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | 6 500 SEK |
93 | SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 250 000 SEK |
94 | STÄLL, trä. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
95 | SKRIN, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
96 | ASKAR med LOCK, två stycken, lack. Qingdynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
97 | SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal. | 30 000 SEK |
98 | PENSELSTÄLL, troligen Zitan. Kina, 1900-tal. | 6 500 SEK |
99 | DOLK, buffel och koppar samt med steninläggningar. Tibet, 1800-tal. | 5 500 SEK |
100 | LAMPA med LOCK, silver. Tibet, 1800-tal. | Återrop |
101 | LAMPOR, sex stycken, låghaltigt silver resp försilvrad metall. Tibet, 1800-tal. | 10 000 SEK |
102 | TESERVIS, 3 delar, silver. Kina, tidigt 1900-tal. | 13 000 SEK |