Runda, parställda med dekor i emaljfärgerna, rött, gult, grönt, vitt, svart, blått mot en turkos fond. Föreställande en fågel på klippformation omgiven av blommor och fjärilar samt en gul sol med tecknet sol. Diameter 59,5 cm.
Skador, lagningar.
Presumably originally part of a screen or a large piece of furniture.