Nr. | Föremål | Klubbat pris |
505 | BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800. | 13 000 SEK |
506 | SKRIVBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt. | 3 000 000 SEK |
507 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 46 000 SEK |
508 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början. | 50 000 SEK |
509 | KONSOLBORD, tillskrivet Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Sengustavianskt, 1800-talets början. | 26 000 SEK |
510 | KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
511 | KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut. | 19 000 SEK |
512 | KONSOLBORD. Svensk empire, 1800-talets början. | 26 000 SEK |
513 | VÄGGFÄLT MED SPEGEL. Sengustavianskt, 1800-talets början. | Återrop |
514 | SOFFA, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustaviansk. | 26 000 SEK |
515 | SOFFA, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustaviansk. | 25 000 SEK |
516 | SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
517 | TRÅGSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 34 000 SEK |
518 | SOFFA/ FÖNSTERBÄNK. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 9 000 SEK |
519 | Ephraim Ståhl, FÅTÖLJ, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk. | 36 000 SEK |
520 | FÅTÖLJ SK MARQUISE, av Jean-Baptiste Lelarge (mästare i Paris 1738-1771). Louis XVI, cirka 1770. | 16 000 SEK |
521 | FÅTÖLJ SK BERGÈRE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 16 000 SEK |
522 | KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, i Olof Höglanders art (mästare i Stockholm 1750-1765). Rokoko. | Återrop |
523 | KARMSTOL. Stockholmsarbete, i Olof Höglanders art (mästare i Stockholm 1750-1765). Rokoko. En senare kopia medföljer. | 32 000 SEK |
524 | KARMSTOLAR, ett par, av Pierre Bara, mästare i Paris 1758. Louis XV. | 24 000 SEK |
525 | KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 26 000 SEK |
526 | KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. | 18 000 SEK |
527 | KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 11 000 SEK |
527A | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, transition rokoko/gustavianska, 1770-tal. | 38 000 SEK |
528 | KARMSTOLAR, tre stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 40 000 SEK |
529 | KARMSTOLAR, tre stycken, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | Återrop |
530 | KARMSTOLAR, sex stycken snarlika, Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | Återrop |
531 | KARMSTOLAR, ett par, Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
532 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska. | 23 000 SEK |
533 | KARMSTOLAR, ett par, Gustavianska stockholmsarbeten i Johan Lindgrens art, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
534 | KARMSTOLAR, ett par snarlika. Gustavianska 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
535 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
536 | KARMSTOLAR, fyra stycken, Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 34 000 SEK |
537 | KARMSTOL, Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 10 000 SEK |
538 | KARMSTOLAR, ett par snarlika, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 40 000 SEK |
539 | KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 40 000 SEK |
540 | KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 40 000 SEK |
541 | KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 30 000 SEK |
542 | KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska, 1800-talets början. | 38 000 SEK |
543 | STOL. Sengustavianskt stockholmsarbete ca år 1800. | 12 000 SEK |
544 | STOL, s.k. plugghäst, England 1700-talets mitt. | 19 000 SEK |
545 | STOLAR, 11 stycken snarlika, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 60 000 SEK |
546 | STOLAR, åtta stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
547 | STOLAR, sex stycken, Gustavianska stockholmsarbeten 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
548 | STOLAR, 10 st, Sengustavianska stockholmsarbeten omkring år 1800. | 125 000 SEK |
549 | STOLAR, 12 st, Sengustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
550 | STOLAR, tio snarlika (6+4), Gustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
551 | STOLAR, sex stycken, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 24 000 SEK |
552 | Ephraim Ståhl, STOLAR, 4 st, av Ephraim Ståhl, mästare i Stockholm 1794-1820. Gustavianska. | 20 000 SEK |
553 | STOLAR, fyra stycken snarlika, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
554 | STOLAR, ett par, tillskrivna Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska, 1800-talets början. | 24 000 SEK |
555 | TABURETTER, ett par av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | 30 000 SEK |
556 | BANKETTER, ett par snarlika, Sengustavianska, omkring år 1800. | 12 000 SEK |
557 | TABURETTER, ett par, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
558 | TABURETT, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 8 500 SEK |
559 | TABURETTER, ett par, Gustavianska, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
560 | Johan Lindgren, TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | 17 000 SEK |
561 | TABURETTER, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
562 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 60 000 SEK |
563 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 26 000 SEK |
564 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 32 000 SEK |
565 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 19 000 SEK |
566 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 28 000 SEK |
567 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 36 000 SEK |
568 | SPEGEL. Stockholmsarbete, daterad 1763 . Rokoko. | 22 000 SEK |
569 | Rokoko, SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 22 000 SEK |
570 | SPEGEL, av Johan Åkerblad. Gustaviank. | 30 000 SEK |
571 | SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk. | 40 000 SEK |
572 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 38 000 SEK |
573 | SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
574 | SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 8 500 SEK |
575 | SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 16 000 SEK |
576 | SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 16 000 SEK |
577 | SPEGEL, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire. | Återrop |
578 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 26 000 SEK |
579 | APPLIQUER, för två ljus, ett par, Frankrike, 1700-talets början, Régence. | 60 000 SEK |
580 | APPLIQUER, för två ljus, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | Återrop |
581 | APPLIQUER, för tre ljus, fyra styken, Senempire, 1820/30-tal. | 40 000 SEK |
582 | APPLIQUER, ett par, för fem ljus, Frankrike, omkring 1830. | Återrop |
583 | LJUSKRONA, för åtta ljuspunkter. Senrenässansstil, 1800-tal, holländsk modell i Hans Rogiers van Harelbekes art. | 8 000 SEK |
584 | LJUSKRONA, för fyra ljus, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 50 000 SEK |
585 | LJUSKRONA, Senbarockstil, omkring år 1900. | Återrop |
586 | LJUSKRONA, för sju ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början. | 28 000 SEK |
587 | LJUSKRONA, för fem ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början. | 36 000 SEK |
588 | LJUSKRONA, för fem ljus, Sengustaviansk, 1800-talets början. | 17 000 SEK |
589 | KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, av Chibout, Parisarbeten, omkring år 1820. | Återrop |
590 | KANDELABRAR, ett par, Frankrike, Louis Philippe, 1800-talets första hälft. | 24 000 SEK |
591 | KANDELABRAR, för tre ljus, Sengustavianska, omkring år 1800. | 24 000 SEK |
592 | LJUSSTAKAR SK CASOLETTER, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800. | 65 000 SEK |
593 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
594 | LJUSSTAKAR, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800. | Återrop |
595 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 24 000 SEK |
596 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 14 000 SEK |
597 | LJUSSTAKAR, ett par, Empire omkring 1810. | 60 000 SEK |
598 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 18 000 SEK |
599 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 10 000 SEK |
600 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1820/30-tal. Senempire. | 10 000 SEK |
601 | CASSOLETTER, för ett ljus, ett par, Louis XVI-stil, 1800-tal. | 18 000 SEK |
602 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut. | 7 500 SEK |
603 | LJUSSTAKAR, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |