Mahognyfanerat och lackerat trä. Delvis bronserad och förgylld. Spegel med brutet s. k. tympanonkrön och dekor av lejonhuvud, gripar och strålformation. Ljusarmar av förgylld mässing. Märkt med mästarens etikett. Höjd 178, bredd 97 cm.
slitage, skador