Mahogny och mahognyfaner. Beslag av mässing. Överdel med dörrpar framför hyllplan och 8 lådor och jalusiedörr. Underdel med tre lådor samt skrivklaff med bakomliggande inredning med 6 lådor och jalusiedörr. Totalt 4 dolda fack. Krön med dekor av tandlist. Höjd ca 228, bredd 57 cm, längd 110 cm. Nycklar medföljer.
Torksprickor, skador på tandlist, något blekt.