KOPPAR med FAT, två stycken, porslin. Ryssland, Gardner, Empire, tidigt 1800-tal.
Målad polykrom och förgylld dekor föreställande storhertig Nikolaj (senare Tsar Nikolaj I 1825-55) och hans gemål storfurstinnan Alexandra Feodorovna. Höjd 10,5 cm.
Koppen med Alexandra F med ifyllt nagg. Förgyllning med slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in