Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1402 | CREMEKOPPAR, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1403 | VAS, porslin. Meissen, Augustus Rex, 1720-tal. | 50 000 SEK |
1404 | EQUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1725-30. | 29 000 SEK |
1405 | FAT, vapenporslin. Meissen, 1700-tales mitt. | 5 000 SEK |
1406 | FIGURIN, porslin. 1740-tal, troligen Meissen. | 5 500 SEK |
1407 | FIGURIN, porslin. Meissen, ca 1755. | 12 000 SEK |
1408 | FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1755. | 9 000 SEK |
1409 | FIGURIN, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1780. | 3 500 SEK |
1410 | KAFFESERVIS, nio delar, porslin. Berlin, Empire, 1800-talets första hälft. | 32 000 SEK |
1411 | TOBAKSDOSA, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1793. | 16 000 SEK |
1412 | FIGURGRUPP, porslin. Kungl Dansk, 1780-tal. | 12 000 SEK |
1413 | GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Kungl. Dansk, 1780-85. | Återrop |
1414 | TETE A TETE, fem delar, porslin. Köpenhamn, 1790. | Återrop |
1415 | SNUSDOSA, porslin och metall. Troligen Kungl. Dansk, sent 1700-tal. | 6 500 SEK |
1416 | MINIATYRMÅLNING med RAM, porslin. Kungl. Dansk, 1800-talets mitt. | Återrop |
1417 | MINIATYRMÅLNING med RAM, porslin. Kungl. Dansk, 1800-talets mitt. | Återrop |
1418 | ÄGG, porslin. Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg, ca 1890. | 70 000 SEK |
1419 | TALLRIK, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, Alexander II's tid (1855-1881). | 10 000 SEK |
1420 | SERVISDELAR, 19 delar, porslin. Troligen Ryssland, 1800-tal. | 8 000 SEK |
1421 | FIGURINER, tre stycken, biskvi. Ryssland, sent 1800-tal. | Återrop |
1422 | FIGURGRUPP, porslin. Meissen, tidigt 1900-tal. | 16 000 SEK |
1423 | GLASSKÖLJARE, porslin. "Flora Dancia", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 16 000 SEK |
1424 | DESSERTTALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 14 000 SEK |
1425 | SKÅL med LOCK, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 8 000 SEK |