Målad polykrom och förgylld kinesiserande dekor i C. F Herhold och J G Hoeroldts manér samt fatet med hafnermotiv. Höjd 8,5 cm. Fatets diameter 13
Slitage. Locket med spricka, liten lagning.
From the Collection 'Kommerzienrat' Jacques Mühsam, Berlin. His collection was sold at auction in Vienna, april 1925, this piece as lot no 52.