Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1099 | Frederick Tudgay, "Charles Tottie". | 27 000 SEK |
1100 | Michelangelo Cerquozzi Tillskriven, Bataljmålning. | 105 000 SEK |
1101 | Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med båtar på redden och köpmän på kaj. | 48 000 SEK |
1102 | Augustin Charles van den Berghe, Backanal. | 65 000 SEK |
1103 | GOVAERT (GABRIEL) VAN DER LEEUW (HOLLAND), Olja på duk, signerad. G Da Leone. | Återrop |
1104 | Gasparo Lopez dei Fiori Tillskriven, Blomsterstilleben med urnor och korg i ett landskap. | 70 000 SEK |
1105 | Pieter Faes Hans krets, Blomsterstilleben med rosor, primula, ranunkel, stockros, hortensia, olvon och tulpan. | 46 000 SEK |
1106 | Isaac van Duynen Hans efterföljd, Stilleben med fiskar och hummer. | 38 000 SEK |
1107 | Osias Beert Hans efterföljd, Stilleben med körsbär, grönsaker & glas. | 45 000 SEK |
1108 | Jean Baptiste Monnoyer Hans efterföljd, Stilleben med syrener, rosor, nejlikor, hortensia, polianthes tuberosa och blåklint. | Återrop |
1108A | Joris van Son Tillskriven, Stilleben med hummer, frukter och en flugsnappare. | 150 000 SEK |
1110 | Byfesten. | 24 000 SEK |
1111 | Jan Olis Hans krets, Konvalescent med krus. | Återrop |
1112 | David Teniers d.y Hans krets, Krogscen. | 8 000 SEK |
1113 | "Triangulina". | 7 000 SEK |
1114 | NICOLAES BERCHEM, olja på duk, signerad. Italienskt landskap med en dam på åsna, herdar och får. | Återrop |
1115 | Jean Raoux, Kvinna i röd klänning. | 15 000 SEK |
1116 | Peter Sperwer, Allegoriskt kvinnoporträtt tidigare kallad Madame de Montespan (1641-1707). | 36 000 SEK |
1117 | Victor Honoré Janssens Hans krets, Backanaler (2). | 28 000 SEK |
1118 | Nicolaes Maes Tillskriven, Allegori över konsterna. | 60 000 SEK |
1119 | Jacobus Buys, Backanal. | 50 000 SEK |
1120 | Domenico Fetti Efter, David med Goliats avhuggna huvud. | 55 000 SEK |
1121 | LEENDERT DE KONINGH, olja på pannå, signerad. | Återrop |
1122 | Figurscen vid hamnen. | Återrop |
1123 | Peter Paul Rubens Efter, Akilles vrede och Akilles död (2). | 65 000 SEK |
1124 | FRANS FRANCKEN II. Tillskriven. Olja på pannå. Signerad. | Återrop |
1125 | Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato Tillskriven, Madonnan. | Återrop |
1126 | Louis Masreliez, Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen. | 36 000 SEK |
1127 | Jean Eric Rehn, "Vaso dipinto dal Cavalier Sanfranco nella Villa Borghesiana". | 22 000 SEK |
1128 | Jean Eric Rehn, "Vaso da Polidoro da Caravaggio depinto nella Facciata del Palazzo della Machera d'Oro cavato dall antico". | 13 000 SEK |
1129 | Louis Masreliez, Akilles återkomst. | 13 000 SEK |
1130 | Johan Tobias Sergel, Satyrer och nymfer. | 30 000 SEK |
1131 | Elias Martin, Familj vid vattendrag i pastoralt landskap. | 17 000 SEK |
1132 | Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer. | 24 000 SEK |
1133 | Johan Fredrik Martin, "Gripsholms Slott", Ur: "Svenska vuer". | 20 000 SEK |
1134 | Johan Fredrik Martin, "Utsigt av parken vid Bellevue", Ur "Svenska vuer". | 26 000 SEK |
1135 | Louis Jean Desprez, Fontänprojekt. | 40 000 SEK |
1136 | Colosseum, Rom. | 35 000 SEK |
1137 | Carl August Ehrensvärd, Diana och Aktaion. | 44 000 SEK |
1138 | Johan Tobias Sergel, Backanal. | 20 000 SEK |
1139 | Jörger von Tollet, "Drottning Kristina" (1626-1689). | 25 000 SEK |
1140 | Giuseppe Palmieri, Kung Karl Karl XII vid Bender. | 19 000 SEK |
1141 | Jean Eric Rehn, Italienskt ruinlandskap. | 18 000 SEK |
1142 | Martin Rudolf Heland Tillskriven, ”Inträngandet i den förtrollade skogen” , Karusell på Drottningholm 1785. | 28 000 SEK |
1143 | Joseph Parrocel Hans art, Bataljscen. | Återrop |
1144 | Pierre Hubert L'Archevêque, Triton och nereid. | 15 000 SEK |
1145 | Ingemar Sunesson, "Staden Alexandrias grundläggning". | 48 000 SEK |
1146 | Jacob Gillberg, Landskap med gård från sjösidan och Landskap med gård från inlandssidan (2). | 7 000 SEK |
1147 | Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland. | Återrop |
1148 | Carl Abraham Rothstén Tillskriven, Vy över Stockholm, sett från Danviksklippan. | 15 000 SEK |
1149 | Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer". | 18 000 SEK |
1150 | Carl Petter Hilleström, Läsande yngling, konstnären utanför Dianatemplet vid Karlberg. | 19 000 SEK |
1151 | Elias Martin, Övreståndsinteriör med ett sällskap lamenterande en sjuk man. | Återrop |
1152 | Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong". | 24 000 SEK |
1153 | Anders Gustaf Andersson, Porträtt av empireherre och empiredam. | 15 000 SEK |
1154 | Carl Viertel, "Jacob Otto Cronstedt" (1766-1828) & "Ulrika Eleonora Cronstedt" (född Wrangel af Sauss) (1768-1829). | 26 000 SEK |
1155 | Jacob Axel Gillberg, "Elsa Fougt" (född Momma) (1744-1826). | Återrop |
1156 | Jacob Axel Gillberg, "Ture Gustaf von Essen" (1790-1860). | 8 700 SEK |
1157 | Domenico Bossi, "Johan Fredrik Aminoff" (1756-1842) & "Axel Didrik Reuterskjöld" (1779-1834). | 26 000 SEK |
1158 | Rembrandt Harmensz van Rijn, "A bearded man in a Velvet Cap with a Jewel Clasp". | 38 000 SEK |
1159 | Rembrandt Harmensz van Rijn, "Self-portrait with Saskia". | 46 000 SEK |
1160 | REMBRANDT HARMENSZ. VAN RIJN, etsning, ca 1637. | Återrop |
1161 | GIOVANNI DOMENICO TIEPOLO, etsning, 1757. | Återrop |
1162 | ANDREA PALLADIO (1518-1580). I Qvattro Libri dell' architettura, Domenico de`Franceschi, Venedig 1570. | 60 000 SEK |
1163 | JOHAN WILHELM PALMSTRUCH (1770-1811), SVENSK BOTANIK. 1-10, Stockholm & Uppsala, 1803-1829. | 28 000 SEK |
1164 | EUTROPIUS FLAVIUS, Romana historia universa, PROCOPIUS CAESARIENSIS, De rebus gothorum. Basel 1531-32. | Återrop |
1165 | JEAN BARBAULT (1718-1762), DOMENICO MONTAGU (d.1767), Les Plus Beaux Edifices De Rome Moderne, Rom 1763. | Återrop |
1166 | BYRÅ, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko. | 85 000 SEK |
1167 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 20 000 SEK |
1168 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko. | 54 000 SEK |
1169 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 50 000 SEK |
1170 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
1171 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
1172 | BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko. | 40 000 SEK |
1173 | BYRÅ. Gustaviansk, 1700-talets slut. Möjligen av Jonas Westring (1772-1828) i Gränna. | 34 000 SEK |
1174 | BYRÅ. Louis XV-stil, 1900-talets första hälft. Efter Antoine Gaudreaux. | 180 000 SEK |
1175 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 240 000 SEK |
1176 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 80 000 SEK |
1177 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | Återrop |
1178 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk. | 43 000 SEK |
1179 | BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
1180 | BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
1181 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), otydligt signerad. Gustaviansk. | 30 000 SEK |
1182 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk. | 34 000 SEK |
1183 | SKRIVBYRÅ, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustaviansk. | 24 000 SEK |
1184 | SKRIVBYRÅ, av Isac Löfgren 1809 (mästare i Stockholm 1804-16). Sengustaviansk. | Återrop |
1185 | SKRIVBYRÅ MED UPPSATS, av Petter Kyhlberg (mästare i Stockholm 1796-1810), ej signerad. Sengustaviansk. | 19 000 SEK |
1186 | SKÅP, ett par, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerade. Gustavianska. | 1 150 000 SEK |
1187 | SKRIVSKÅP. I Christian Jacob Preislers art (1712-1779). Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
1188 | SKÅP. Jämtland, daterat Anno 1796. | 75 000 SEK |
1189 | KABINETTSKÅP. Barockstil, omkring år 1900. | 25 000 SEK |
1190 | SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk. | 320 000 SEK |
1191 | SEKRETÄR. Empire, 1800-talets början. | 60 000 SEK |
1192 | SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Johan Fredric Wejssenburg (1764-1842). | 24 000 SEK |
1193 | SEKRETÄR. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 28 000 SEK |
1194 | SEKRETÄR, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko. | 45 000 SEK |
1195 | SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | Återrop |
1196 | SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
1197 | SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 55 000 SEK |
1198 | SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | 125 000 SEK |