Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1002 | Viggo Johansen, Två flickor. | Återrop |
1003 | Paul Fischer, Rådhusplatsen, Köpenhamn. | 80 000 SEK |
1004 | Peder Mork Mönsted, "Ån i Saeby Skov". | 350 000 SEK |
1005 | MICHAEL ANCHER, pannå, utförd 1900. | Återrop |
1005A | Christian Krohg, "Hart i la". | Återrop |
1006 | Berndt Lindholm, Skärgårdsklippor. | Återrop |
1007 | Hans Dahl, Flicka i fjordlandskap. | 42 000 SEK |
1008 | Harald Sohlberg, " 'Sitpaa' - Maridalen". | Återrop |
1009 | Berndt Lindholm, Kustlandskap med bränningar. | Återrop |
1010 | Hans Dahl, "Strandheim 25 juli 1912, Fest paa Hohenzollern". | 25 000 SEK |
1011 | Helene Schjerfbeck, "Blå Madonna". | 5 400 000 SEK |
1012 | AUGUSTE EMILE PINCHART, duk, signerad Pinchart. | Återrop |
1013 | Paul Charles Chocarne-Moreau, Den unge kocken och hans vän sotaren. | 60 000 SEK |
1014 | CLEMENT ROLLINS GRANT, duk, signerad C.R. Grant , | Återrop |
1015 | ALBERT HENRY FULLWOOD, papp-pannå, signerad AF och otydligt daterad -25. | Återrop |
1016 | Adam Styka, "Le marché au Marrakech". | 125 000 SEK |
1017 | DOROTHEA SHARP, pannå, signerad Dorothea Sharp. | Återrop |
1018 | Josef Wenglein, Landskap med ett vitt hus. | 10 000 SEK |
1019 | Sophie Anderson, "Flower Girl", motiv från Capri. | 80 000 SEK |
1020 | Porträtt av ung kvinna. | 32 000 SEK |
1021 | Arthur H Davis, Efter dagens jakt. | 30 000 SEK |
1022 | Martin Mijtens d.y (van Meytens), Självporträtt. | 55 000 SEK |
1023 | Ulrica Fredrica Pasch, "Caisa Gripenvall" (Gripenwald) iförd riddräkt. | 16 000 SEK |
1024 | Ulrica Fredrica Pasch, "Kronprins Gustaf III" (1746-1792). | 55 000 SEK |
1025 | Ulrica Fredrica Pasch, "Hertig Karl" (Karl XIII) (1748-1818). | 40 000 SEK |
1026 | Jakob Björck Tillskriven, "Kronprins Gustaf IV Adolf" (1778-1837). | Återrop |
1027 | Axel Johan Fägerplan, "Konung Karl XII" (1682-1718). | 70 000 SEK |
1028 | David Beck Hans efterföljd, "Karl X Gustav" (1622-1660). | 18 000 SEK |
1029 | Johan Henrik Scheffel, "Johan Jacob von Döbeln" (1674-1743) & hans maka "Maria Scheurle" (1696-1762). | 42 000 SEK |
1030 | Johan David Swartz (Schwartz), "Drottning Ulrika Eleonora" (1688-1741). | Återrop |
1031 | David Klöcker Ehrenstrahl Hans krets, "Biskop Jesper Swedberg" (1653-1735). | 12 000 SEK |
1032 | Carl Gustaf Pilo Hans art, "Drottning Juliana Maria" (1729-1796). | 12 000 SEK |
1033 | David von Krafft Hans art, "Carl Gustaf Mörner af Morlanda" (1658-1721). | 48 000 SEK |
1033A | DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, olja på duk. | Återrop |
1034 | Juriaen Ovens, "Göran Rosenhane" (1649–1677). | 90 000 SEK |
1035 | Per Krafft d.ä. Tillskrivna, Tiggargosse & La Vielleuse (Liraspelerskan). | Återrop |
1036 | Pehr Hilleström, "Ett fruentimmer loppar sig vid ljus". | 125 000 SEK |
1037 | Pehr Hilleström, Eldsvåda på Södermalm. | 22 000 SEK |
1038 | Pehr Hilleström, Flöjtspelare. | Återrop |
1039 | Alexander Roslin, Porträtt av fransk dam, (kallad "Mademoiselle de Bionville"). | 800 000 SEK |
1040 | Gustaf Wilhelm Palm, Italienskt landskap med figurer. | 11 000 SEK |
1041 | Gustaf Wilhelm Palm, Norskt bergslandskap. | 30 000 SEK |
1042 | Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Romerska Campagnan". | 25 000 SEK |
1043 | Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med kyrka. | 13 000 SEK |
1044 | Louis Masreliez, Frambärandet i templet. | 12 000 SEK |
1045 | Louis Masreliez, "Orfeus och Eurydice". | Återrop |
1046 | Gustaf Lundberg, "Christina von Heidenstam, född Groen" (1734-1769). | 100 000 SEK |
1046A | Martin Mijtens d.y (van Meytens), "Konung Fredrik I" (1676-1751). | 250 000 SEK |
1047 | Marcus Larsson, "Sjöstycke". | 22 000 SEK |
1048 | Arnold Plagemann, Marin. | Återrop |
1049 | Marcus Larsson, Landskap med stormig sky. | 140 000 SEK |
1050 | Bengt Nordenberg, Kvinna med barn i vagga. | Återrop |
1051 | ALEXANDER LAURÉUS (FINLAND), Olja på duk. | Återrop |
1052 | Marcus Larsson, Brinnande skepp. | 90 000 SEK |
1053 | Johan Tietrich Schoultz, Fartyg i storm. | Återrop |
1054 | Johan Tietrich Schoultz, Sjöslag mellan svenska och engelska flottan (Ölands sista strid). | 65 000 SEK |
1055 | Olof Södermark, "Greve Magnus Brahe" (1790-1844). | 75 000 SEK |
1056 | Amalia Wilhelmina von Königsmarck, Självporträtt. | 32 000 SEK |
1057 | Johan David Swartz (Schwartz), "Generalmajor Cornelius Loos" (1686-1738). | Återrop |
1058 | Porträtt av ädling i orientalisk dräkt. | 70 000 SEK |
1059 | Johan Johnsen, "Mispelkvist med frukter". | 65 000 SEK |
1060 | Adolf Ulrik Wertmüller, "Portrait de jeune fille". | 570 000 SEK |
1061 | Fredric Westin, "En Amour skjutande en pil". | 46 000 SEK |
1062 | Baldassaro Franceschini (Il Volterrano) Tillskriven, Bebådelseängeln. | 27 000 SEK |
1063 | Giuseppe Antonio Pianca Hans krets, Sankt Augustinus med ett brinnande hjärta. | Återrop |
1064 | Tysk Skola, Bebådelseängeln Gabriel. | 24 000 SEK |
1065 | Paris Bordone Hans krets, Den helige Hieronymus. | Återrop |
1066 | Sankta Katarina av Alexandria. | 65 000 SEK |
1067 | Madonna. | 24 000 SEK |
1068 | Katarina av Alexandria. | Återrop |
1069 | CARLO DOLCI, olja på duk. | Återrop |
1070 | Jan Brueghel dy Hans art, Madonnan med barnet i blomstergirland. | 12 000 SEK |
1071 | Guido Reni Efter, Sankt Jacob. | 20 000 SEK |
1072 | Dörröverstycke med staffagefigurer vid ruin. | 70 000 SEK |
1073 | Dörröverstycke med staffagefigurer och voliere. | 30 000 SEK |
1074 | Vincent Sellaer Hans efterföljd, Caritas, Allegori över kärleken. | Återrop |
1075 | Abraham Danielsz. Hondius, Björnjakt. | 38 000 SEK |
1076 | Abraham Danielsz. Hondius, Hundar som anfaller en tjur. | 22 000 SEK |
1077 | Michiels Simons (Simonis), Stilleben med fasan, remmare med citron samt skål med frukter. | Återrop |
1078 | Viscount Massereene. | 12 000 SEK |
1079 | Gerrit van Honthorst Hans krets, Porträtt av en ung dam. | 35 000 SEK |
1080 | Gottfried Kneller Hans efterföljd, "Elizabetha De Salis". | 24 000 SEK |
1081 | ENGELSK SKOLA, olja på duk, 16/1700-tal. | Återrop |
1082 | GOTTFRIED KNELLER , Hans krets, ett par, olja på duk, Tyskland/England. | Återrop |
1083 | OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Olja på papperspannåer, 16 st. | Återrop |
1084 | Pieter Gerritsz. van Roestraten, Stilleben med frukter, kniv och pokaler. | 120 000 SEK |
1085 | Jean-Marc Nattier Efter, Madame Louise de France (1737–1787). | 20 000 SEK |
1086 | Gottfried Kneller Hans krets, "Mary Countess Cowper" (1685-. | 10 000 SEK |
1087 | FRANS POURBUS II, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad. | Återrop |
1088 | "Johan Ignaz von Pfetten" (1719-1803). | Återrop |
1089 | PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1090 | Josefa de Obidos Hans efterföljd, Stilleben med rosor och tulpaner. | 32 000 SEK |
1091 | Pieter Cosijn, Slottet Huis ten Bosch - Rijswijk. | 28 000 SEK |
1092 | FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Olja på duk. | Återrop |
1093 | Charles-François Grenier de la Croix (kallad Lacroix de Marseille), Hamnlandskap med figurer. | 10 000 SEK |
1094 | Mathys Schoevaerdts Tillskrivna, Slottslandskap med staffagefigurer (2). | 220 000 SEK |
1095 | Benvenuto da Tisi (Garofalo) Hans art, St Augustinus med Den heliga familjen och Sta Katarina av Alexandria. (St Augustinus uppenbarelse). | Återrop |
1096 | RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal. | Återrop |
1097 | S:t Matteus. | 100 000 SEK |
1098 | Jan Philips van Thielen, Stilleben med blomsterkartusch. | 175 000 SEK |