1034
613527

Juriaen Ovens

(Tyskland, 1623-1678)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Juriaen Ovens
(Tyskland, 1623-1678)

"Göran Rosenhane" (1649–1677)

Signerad J. Ovens. f. Uppfodrad duk 106,5 x 79,5 cm. Rikt skuren, förgylld och bronserad ram

Tilläggslista

Göran Rosenhane stupade inte i slaget vid Lund utan i slaget vid Landskrona 1677.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Tistad, Södermanland.
Därefter i samlingarna på Skånelaholm, Uppland, genom Sophia Eleonora Rosenhanes (1757-1837) giftermål med Johan Jennings (1762-1828).

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, 1909, avbildad sid 162, omnämnd sid 163.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 688.

A tergo senare påskrift:
Jöran Scheringsson Rosenhane. Friherre född 1649.
Ryttarmästare, gift, stupade i slaget för Lund i Skåne 1677.