Den unge kocken och hans vän sotaren
Signerad Chocarne-Moreau och daterad -93. Duk 56 x 46 cm.
Chocarne-Moreau var elev till Bouguereau och Robert-Fleury. Han blev tilldelad Salongens stora medalj 1886 och 1889. Han är flitigt representerad på franska museer och hans genrebilder från det sena 1800-talet är uppskattade för sin realism och charm. Just bagar- och sotarlärlingar tillhör hans mest populära motiv.