Stilleben med fasan, remmare med citron samt skål med frukter
Signerad M. Simons. f. och daterad 1659. Uppfodrad duk 87 x 104,5 cm
Enligt uppgift Schloss Ramelsberg, Tyskland.
Erika Gemar-Koeltzsch, "Holländische Stillebenmaler im 17. Jahrhundert", 1995, jfr bild 363/3, sid 937.