"Vaso dipinto dal Cavalier Sanfranco nella Villa Borghesiana"
Akvarell 36 x 25 cm. I ram imiterande porfyr, kopierad efter svensk förebild från 1700-talet.
Tidigare i Florence Stephens samling.
Bukowskis Porfyrutställning, 15 dec 1985 - 2 feb 1986, kat nr 281.