1163
597432

JOHAN WILHELM PALMSTRUCH (1770-1811), SVENSK BOTANIK. 1-10, Stockholm & Uppsala, 1803-1829.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Svensk Botanik, första volymen av andra upplagan, volym 1-6 utgifven af J.W. Palmstruch, volym 7-8, utgifven af G.J. Billberg, med text författad af O. Swartz, volym 9 och 10 utgifven af Kongl. Vetenskaps Academien. 720 handkolorerade och graverade planscher, var och en med en beskrivande textsida.
Kolationeringen av de tio volymerna överensstämmer med Bibliotheca Botanica Suecana, av Krok, pp. 98-100.
Samtida halvband av skinn, ryggen med titelfält i rött och grönt, präglad och förgylld dekor. 6to [23,2 by 15 cm]. (10)

Slitage, enstaka fläckar. En volym med spricka i ryggbindningen.

Tilläggslista

Bokbanden med obetydliga skador. En plansch med mindre hål. Enstaka mindre riss och veck. Obetydliga insektsskador.

Krok, pp. 98-100. Lindberg, Swedish Books 1280-1967, 55. Nissen 2223. Lindroth, Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens historia 1739-1818, 2, pp. 434-441. Stafleu TL2 7247. Dal, Med kolorerade figurer : Handkolorering i Sverige under 1700- och 1800 -talen, p. 277-83. Dal, Sveriges zoologiska litteratur, p. 118.

Palmstruchs Svensk Botanik är ett välkänt verk, berömt i bibliofila kretsar. De färglagda kopparsticken är mestadels av utmärkt kvalitet, sannolikt de bästa växtbilder som presterats i vårt land..."(Lindroth). Elfte bandets tre sista häften (10-12 ) blev aldrig utgivna. Vid en eldsvåda i maj 1840 blev hela det osålda lagret av Svensk Botanik förstört.
Johan Wilhelm Palmstruch [1770-1811], som varit elev hos Desprez, utförde 455 kolorerade teckningar (nu i Vetenskapsakademiens saml.) och planlade utgivningen av hela verket. Efter Palmstruchs död tecknades förlagorna av Gustaf Johan Billberg [1772 -1844], Olof Swartz [1760-1818], Lars Levi Laestadius [1800-1861], Anders Johan Agrelius [1788-1834] och P.F. Wahlberg (1800-1877). Planscherna graverades av Palmstruch, Carl Wilhelm Venus [1770-1851] och Johan Gustaf Ruckman [1783-1862]. Text av dåtidens främsta botaniker, Conrad Quensel [1767-1806], Olof Swartz, Elias Fries[1794-1878], Göran Wahlenberg [1780-1851], och Peter Fredrik Wahlberg.