1184
649810

SKRIVBYRÅ, av Isac Löfgren 1809 (mästare i Stockholm 1804-16). Sengustaviansk.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 270 - 6 150 EUR
5 600 - 6 530 USD
Klubbat pris

Fanerad med mahogny. Linjeornering av ebenholts och lönn. Beslag av förgylld brons. Förgyllda antikiserande figurer och tassfötter. Bakom klaff sju små lådor. Nedtill tre lådor. Signerad med blyerts i liten låda "I Löfgren Stockholm 1809". Längd 107, bredd 55, höjd 95 cm. Nyckel medföljer.

Isac Löfgren (1765-1816) lärde hos Georg Haupt och forsatte sedan hos änkan Sara Haupt. Mästerstycket bestod av en skrivbyrå och ett spelbord.