Nr. | Föremål | Klubbat pris |
102 | ASK med LOCK, porslin. Republik (1912-1949). | 28 000 SEK |
103 | GUANYIN, brons. Mingdynastin 1600-tal. | 300 000 SEK |
104 | BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Tibet 14/1500-tal. | 145 000 SEK |
105 | FIGURIN, delvis förgylld och bemålad brons. Vajrasattva, Tibet, 1700-tal. | 70 000 SEK |
106 | FIGURIN, delvis förgylld och bemålad brons. Sino-tibetansk 1700-tal. | 48 000 SEK |
107 | BUDDHA, delvis förgylld brons. Sino-tibetansk, 1700-tal. | Återrop |
108 | GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
110 | THANGKA, Tsong Khapa, Tibet, troligen 1700-tal/tidigt 1800-tal. | 875 000 SEK |
111 | THANGKA, Tsong Khapa och Gelugpaordens tillflyktsträd, Tibet, troligen 1800-tal. | 36 000 SEK |
112 | MÅLNING, Buddha, Qing dynastin, troligen 1800-tal. | 8 000 SEK |
112A | BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk, föreställande Shakyamuni Buddha, Qingdynastin, omkring år 1800. | 780 000 SEK |
113 | RITUELL DOLK (Phurpa), brons, Tibet, troligen 1700-tal. | Återrop |
114 | TEKANNA, kopparlegering och silverinläggningar. Tibet, 1800-tal. | 20 000 SEK |
115 | RÖKELSEKAR, kopparlegering, Tibet eller Mongoliet, 1800-tal. | Återrop |
116 | TEMPELDEKORATION. Tibet/Mongoliet 1800-tal. | 18 000 SEK |
117 | BOJAN med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 115 000 SEK |
118 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 20 000 SEK |
119 | BOJAN, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 26 000 SEK |
120 | BOJAN, porslin, Qingdynastin 1700-tal. | 22 000 SEK |
121 | BOJAN, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 34 000 SEK |
122 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
123 | URNA med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 22 000 SEK |
124 | PENSELBAD, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 240 000 SEK |
125 | BÄLTESSPÄNNE, nefrit, sen Qingdynasti (1644-1912). | 10 000 SEK |
126 | BÄLTESDEKORATION, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 11 000 SEK |
127 | PENSELBAD, nefrit. Sen Qingdynastin (1644-1912). | 17 000 SEK |
128 | SKÅL, "Spinach" jade, Qingdynastin 1800-tal. | 70 000 SEK |
129 | SKÅL med LOCK, nefrit. Arkaiserade, 1900-tal. | 22 000 SEK |
130 | PLAKETT, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 70 000 SEK |
131 | PLAKETT, nefrit. Kina, 1900-tal. | 2 600 SEK |
132 | FIGURIN, nefrit. Kina. Qingdynastin (1644-1912). | 32 000 SEK |
133 | PLAKETT, nefrit, Kina, arkaiserande. | 50 000 SEK |
134 | LEJON, nefrit. Kina 1900-tal. | 28 000 SEK |
135 | FABELDJUR, jade, troligen Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
136 | SKULPTUR, jade, 1900-tal. | 28 000 SEK |
137 | ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal. | 8 000 SEK |
138 | SKÅLFAT, porslin, Qingdynastin, med Chenghuas märke, Kangxi (1662-1722). | 20 000 SEK |
139 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
140 | SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
141 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi. (1662-1722). | 6 500 SEK |
142 | TALLRIKAR, åtta stycken, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
143 | FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 18 000 SEK |
144 | FAT, porslin, Qingdynastin, 1700-tal. | 7 000 SEK |
145 | VÄGGVAS, porslin, Qingdynastin, 1800-tal. | 6 000 SEK |
146 | TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1622-1772). | 15 000 SEK |
147 | BOJAN, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | 22 000 SEK |
148 | SKÅLFAT / SMÖRSNÄCKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722). | 5 000 SEK |
149 | TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 14 000 SEK |
150 | VAS, biskvi. Qingdynastin (1644-1912). | 12 000 SEK |
151 | PENSELBAD, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
152 | URNA med LOCK, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912). | 15 000 SEK |
153 | SKÅLFAT, biskvi, Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
154 | VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal. | 15 000 SEK |
155 | VAS, porslin, sen Qingdynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
156 | URNA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal. | 9 500 SEK |
157 | KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 10 000 SEK |
158 | KRUKA, porslin, famille verte, Qingdynastin 1800-tal. | 2 000 SEK |
159 | Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 10 000 SEK |
160 | PENSELBAD, bärnsten. Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
161 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
161A | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
162 | SKULPTUR, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | 48 000 SEK |
163 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
164 | OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
165 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
166 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
167 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynstin (1644-1912). | Återrop |
168 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | 20 000 SEK |
169 | HÄNGE, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
170 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
171 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
172 | OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
173 | OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
174 | KNAPPAR, fem stycken, pärlemor. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
175 | SKÅL, dreamstone. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
176 | SKÅL, dreamstone. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
177 | PANELER med dreamstone, åtta stycken. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
178 | SKÄRM, hardwood och pärlemor, fyrdelad. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
179 | "DOCTORS LADY", elfenben. Troligen Indien, 1600-tal. | Återrop |
180 | BÖNESNURRA, koppar och brons. Tibet/Nepal ca 1900. | Återrop |
181 | CIGARRASK, SALTKAR samt TÄNDSTICKSHÅLLARE, exportsilver. Bla Chen Hua, 1900-talets början. | Återrop |
182 | MYNTFAT, fem stycken, silver. Bla Zee Sung, Shanghai, 1900-talets början. | 5 000 SEK |
183 | SKÅL, silver. Wang Hing & Co, Hongkong, tidigt 1900-tal. | 8 000 SEK |
184 | FIGURIN, lergods. Qingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
185 | RÖKELSEKAR med senare LOCK, brons. Mingdynastin samt Qingdynastin. | Återrop |
186 | RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin. | Återrop |
187 | SKÄRM, brons med ställ av trä. Qingdynastin. | 10 000 SEK |
188 | RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin. Med Zhengdes sex karaktärers märke. | 20 000 SEK |
189 | BUDDHA, brons. Mingdynastin. | Återrop |
190 | FIGURIN, brons. Mingdynastin. | 1 550 000 SEK |
191 | FOHUND, brons, troligen Mingdynastin (1368-1643). | Återrop |
192 | STÄLL, brons. Mingdynastin (1368-1643). | Återrop |
193 | LOCK, brons. Troligen Qingdynastin. | Återrop |
194 | VAS, brons. Mingdynastin / tidig Qingdynasti. | Återrop |
195 | PENSELVAS, brons. Mingdynastin (1368-1643). Med fyra karaktärers märke. | 10 000 SEK |
196 | VAS, brons. Mingdynastin / tidig Qingdynasti. | Återrop |
197 | VAS, brons. Mingdynastin (1368-1643). | Återrop |
198 | SPEGEL, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 4 000 SEK |
199 | SPEGEL, brons troligen Mingdynastin (1368-1643). | 4 000 SEK |
200 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 380 000 SEK |