110
584626

THANGKA, Tsong Khapa, Tibet, troligen 1700-tal/tidigt 1800-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 680 - 7 020 USD
Klubbat pris
875 000 SEK

Tsong Khapa sittande i mitten, ovanför Yamantaka Vajrabhairava med gemål symboliserande visdomens seger över döden, och undertill Yama med gemål, symboliserande visdomens seger över illasinnade andar, på sidorna om Tsongh Khapa, hans huvdlärjeungar, Gyaltsab Je och Khedrup Je. A tergo med en numrering (nummer ett, vänster).
Färgpigment på bomullsduk, 93 x 61 cm. Brokadinramning med knoppar av förgyld metall, ca 183 x 90 cm.

Slitage, färgbortfall, mindre defekter.

Tilläggslista

On verso also with a numbering: 'Number one, left part'.