Nr. | Föremål | Klubbat pris |
303 | BÄRTALLRIKAR, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620). | 6 500 SEK |
304 | SKÅLFAT, två stycken, porslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620). | 7 000 SEK |
305 | FAT, tre stycken, porslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620). | 9 000 SEK |
306 | FAT, porslin. Mingdynastin Wanli (1573-1619). | Återrop |
307 | URNA, porslin. Transition 1600-tal. | 20 000 SEK |
308 | BOJAN med LOCK, porslin. Transition 1600-tal. | 60 000 SEK |
309 | VAS, porslin, Transition 1600-tal. | 32 000 SEK |
310 | FLASKA, porslin, Transition 1600-tal. | 13 000 SEK |
311 | URNA med LOCK, porslin. Transition 1600-tal. | 12 000 SEK |
312 | SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal. | Återrop |
313 | RULLMÅLNING, fåglar och blommor, Qingdynastin, 1700-tal, signerad Lan Ling. | 140 000 SEK |
314 | RULLMÅLNING, landskap i Wen Zhengmings stil (1470-1559), Qingdynastin, troligen 17/1800-tal. | 120 000 SEK |
315 | MÅLNING med KALLIGRAFI, Qingdynastin, troligen 1700-tal, efter äldre original. Fågel Fenix. | 24 000 SEK |
318 | RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, . Troligen av kvinnlig konstnär (Yinhu från Tongjin), Qingdynastin (1644-1912). | 30 000 SEK |
319 | RULLMÅLNING, landskap målat i Song-stil, Qingdynastin, troligen 17/1800-tal. | 70 000 SEK |
320 | RULLMÅLNING, landskap i Tang Yins (1470-1524) efterföljd, Qingdynastin, troligen 17/1800-tal. | 115 000 SEK |
321 | RULLMÅLNING, kopia efter Jiao Bingzhen (1689-1726), Qingdynastin, 1800-tal. | 65 000 SEK |
322 | RULLMÅLNING, Ma Yuans (ca 1160-1225) efterföljd, Qingdynastin, 17/1800-tal. | 50 000 SEK |
323 | RULLMÅLNING, Wang Huis (1632-1717) efterföljd, Qingdynastin, 1800-tal. | 65 000 SEK |
324 | MÅLNINGAR, två stycken, tusch och färg på papper. Qing dynastin, troligen 1600-tal. | Återrop |
325 | MÅLNING, figurscen med Shoulao, Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
326 | RULLMÅLNING, anfadersporträtt, sen Qingdynastin/tidig Republik. | Återrop |
327 | KEJSERLIGT EDIKT, Qianlong, daterat 1771 och från tiden. | 130 000 SEK |
328 | KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden. | 70 000 SEK |
329 | FÄRGLITOGRAFI, "Les voiliers", 1952, av Zao Wou-ki (Zao Wuji, 1921-2013), signerad med blyerts 12/90. | 38 000 SEK |
330 | FÄRGLITOGRAFI, "L.XII", 1963-64, av Zao Wou-ki (Zao Wuji, 1921-2013), signerad med blyerts 88/125. | 32 000 SEK |
331 | FÄRGAKVATINT, utan titel, 1974 av Zao Wou-ki (Zhao Wuji, 1921-2013), signerad med blyerts 16/100. | 34 000 SEK |
332 | TUSCH och AKVARELL, Walasse Ting (1920-2010), kvinna och blommor. | 30 000 SEK |
333 | RULLMÅLNING, signerad, "Landskap i Hebei-provinsen", av Liu Baojie (1963-). | 5 000 SEK |
334 | MÅLNING, flod och bergslandskap av Gu Daming (1960-), signerad. | Återrop |
335 | MÅLNING och KALLIGRAFI, räkor av Deng Yuejin (Deng Baiyuejin, 1958-), signerad. | Återrop |
336 | MÅLNING och KALLIGRAFI, bersglandskap i dimma av Yuan Fawang, signerad. | 4 500 SEK |
337 | MÅLNING, bambu av An Qi (1966-), signerad. | 4 500 SEK |
338 | BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan. | 18 000 SEK |
339 | BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan. | 15 000 SEK |
340 | BOK. S. Kojima, Yamamoto Photographic Studio, "View and Custom of North China, British Concession Tien Tsin, 1909. | 3 000 SEK |
341 | Utamaro, TRÄSNITT tre stycken, Utamaro (1753-1806). | 2 000 SEK |
342 | ALBUM, Shunga, 12 kolorerade bilder, Utagawa Kunisadas skola, 1800-tal. | 6 000 SEK |
343 | RULLMÅLNING, Shunga, "Kimono Sleeve", Japan, troligen tidigt 1900-tal. | Återrop |
344 | OLJEMÅLNING, motiv från de Ostinidska faktorierna i Kanton, okänd konstnär, Kina, 1700-tal. | 100 000 SEK |
345 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qingdynastin 1700-tal. | 15 000 SEK |
346 | MÅLNING, olja på papper, Qingdynastin 1800-tal. | Återrop |
347 | GLASMÅLNING. Qingdynastin Qianlong (1736-95). | 115 000 SEK |
348 | GLASMÅLNING. Qingdynastin, omkring 1800. | 9 500 SEK |
349 | GOUACHER,14 stycken. Qingdynastin sent 1800-tal. | 16 000 SEK |
350 | PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1700-tal. | 55 000 SEK |
351 | PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1800-tal. | Återrop |
352 | PENSELSTÄLL, trä. Huanghuali, Qingdynastin troligen 1800-tal. | Återrop |
353 | BORD, hardwood, Qingdynastin troligen 1700-tal. | 8 000 SEK |
354 | PALL, lack, Qingdynastin troligen 1700-tal. | 4 500 SEK |
355 | BORD, hardwood och porslin, Qingdynastin 1800-tal. | 34 000 SEK |
356 | ASK med LOCK, lack. Qingdynastin troligen 1800-tal. | 7 000 SEK |
357 | ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1644-1912). | 5 000 SEK |
358 | DOKUMENTSKÅP, Kina, Qingdynastin 1800-tal. | Återrop |
359 | VIKSKÄRM sex delar. Kina, sen Qingdynastin (1644-1912). | 16 000 SEK |
360 | SKÄRM, svart lack, Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
361 | TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin 1800-tal. | 30 000 SEK |
362 | SKULPTUR, förgyllt trä. Mingdynastin. | 12 000 SEK |
363 | TESKRIN, lack och tenn, Qingdynastin 1800-tal. | 7 000 SEK |
364 | ASK med LOCK, trä med dekor av nefrit. Sen Qingdynasti. | 12 000 SEK |
365 | ASK med LOCK, jade och koppar. Kina, tidigt 1900-tal. | 28 000 SEK |
366 | MEDALJER, två stycken, emalj och förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal. | 42 000 SEK |
367 | STÄLL, silver och emalj. Kina, 1900-talets början. | Återrop |
368 | BESTICK, 12+11, silver, Wang Chung, Hongkong, Kina, 1800-talets slut. | 8 000 SEK |
369 | BRICKA, silver, Luen-Wo, Shanghai, 1900-talets början. | 24 000 SEK |
370 | TUSCHASKAR, 3 st, försilvrad koppar, Kina omkring år 1900. | 3 000 SEK |
371 | FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal. | 11 000 SEK |
372 | FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal. | 7 500 SEK |
373 | FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal. | 8 000 SEK |
374 | FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal. | 6 500 SEK |
375 | ASK med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, Canton, 1700-tal. | 3 000 SEK |
376 | ASK med LOCK samt INSATS, emalj på koppar. Qingdynastin troligen sent 1700-tal. | 16 000 SEK |
377 | VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644). | 320 000 SEK |
378 | ASK med LOCK, cloisonne, Qingdynastin 1800-tal. | 28 000 SEK |
379 | VAS, cloisonné. Republik (1912-49). | 9 000 SEK |
380 | SNUSDOSA, porlin. Qingdynastin, 1700-tal. | 1 600 SEK |
381 | MINIATYRVAS, porslin, Qingdynastin. Med Yongzhengs sex karaktärers märke. | 2 000 SEK |
382 | SNUSFLASKOR, två stycken, Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
383 | SNUSFLASKA, agat, Qingdynasti. | 3 000 SEK |
384 | SKÅL, Pekinglas. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
385 | BODHISATTVA, marmor, Tang-stil, troligen 1700-tal. | Återrop |
386 | SKULPTUR, sten. Kina. | 6 000 SEK |
387 | FOHUNDAR på SOCKEL, ett par, sten. Sen Qingdynasti / tidigt 1900-tal. | 24 000 SEK |
388 | FRAGMENT, marmor. Tangstil, omkring 1900. | 8 000 SEK |
389 | FIGURIN, soapstone. Qingdynastin (1644-1912). | 50 000 SEK |
390 | BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
391 | SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
392 | KANNON, lergods, Japan, Edo (1603-1868). | Återrop |
393 | ASK med LOCK, järn samt invändigt förilvrad. Japan 1800-tal. | 3 000 SEK |
394 | INRO, två stycken samt ASK, lack. Japan Meiji (1868-1912). | Återrop |
395 | SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, med Guangxus sex karaktärers märke och period. | Återrop |
396 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 12 000 SEK |
398 | VAS, porslin, sen Qingdynasti. | 42 000 SEK |
401 | VAS, porslin, sen Qingdynasti/Republik. Med Qianlongs sigillmärke. | 12 000 SEK |
402 | TULPANVASER med LOCK, ett par, porslin, sen Qingdynasti. | 20 000 SEK |
403 | PILGRIMSFLASKA, porslin. Qingdynastin 1800-tal. | Återrop |
404 | KOPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti. Med Qianlongs sigillmärke. | 13 000 SEK |
405 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Jiaqings sigillmärke. | Återrop |
406 | SKÅLAR, åtta stycken, porslin, sen Qingdynasti. | Återrop |
407 | VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 5 000 SEK |