Nr. | Föremål | Klubbat pris |
607 | PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
608 | SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912) med Jiaqing sigill. | Återrop |
609 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal. | Återrop |
610 | STEMCUP, porslin. Qing dynasti 1800-tal med Kangxis fyra karaktärer i underglasyrblått. | Återrop |
611 | VAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | 12 000 SEK |
612 | VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal. | 6 000 SEK |
613 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 44 000 SEK |
614 | VAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | 7 000 SEK |
615 | VAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal. | 5 000 SEK |
616 | VAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal med Qianlongs sex karaktärers märke. | 8 000 SEK |
617 | SKÅLFAT, porslin, Republik (1912-49) med Qianlongs märke i underglasyrblått. | 34 000 SEK |
619 | FAT, porslin. Republik (1912-49) med Kangxis sex karaktärers märke. | Återrop |
620 | SKÅLFAT, porslin. Yongzhengs märke, Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
621 | FAT, porslin. Sen Qingdynasti med Youngzheng sex karaktärers märke. | Återrop |
622 | PILGRIMSKRUS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
623 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 000 SEK |
624 | SKÅL, porslin. Qingdynastin 1800-tal med Kangxis sex karaktärers märke. | Återrop |
625 | FLASKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
626 | BOJANER, ett par, Qingdynastin 1800-tal. | 7 500 SEK |
627 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med sex karaktärers märke. | 3 500 SEK |
628 | VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
629 | BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Kangxis sex karaktärer i underglasyrblått. | Återrop |
630 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Kangxi sex karaktärers märke. | 7 500 SEK |
631 | VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-talets första hälft med Wanlis sex karaktärers märke. | Återrop |
632 | KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
633 | Axel Jungstedt, Porträtt av arkitekt Aron Johansson. | 44 000 SEK |
634 | Jacob Hägg, "Vår örlogsflotta på Västkusten 1905". | 60 000 SEK |
635 | Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott från Blasieholmen. | 35 000 SEK |
636 | ANNA PALM DE ROSA, signerad Anna Palm, akvarell och täckvitt på papper uppklistrat på papp-pannå. | Återrop |
637 | Anna Gardell-Ericson, Utflykt till Norderstrand, Gotland. | 40 000 SEK |
638 | Jenny Nyström, Pierrette. | 15 000 SEK |
639 | Alf Wallander, Fågelboet. | 80 000 SEK |
640 | Karl Nordström, "Trädgård, Grez". | 90 000 SEK |
641 | Helmer Osslund, "Islossning (Faxälven)". | 85 000 SEK |
642 | Helmer Osslund, "Molnspel över fjällryggarna". | 55 000 SEK |
643 | HELMER OSSLUND, signerad Helmer Osslund. Smörpapper uppklistrat på papp-pannå. | Återrop |
644 | Stefan Johansson, I aftonlampans sken. | 220 000 SEK |
645 | Stefan Johansson, Landskap med molnstudie. | 28 000 SEK |
646 | Carl Larsson, "Kvällen före resan till England". | 2 750 000 SEK |
647 | Nils Kreuger, Boulevardscen, Paris. | 75 000 SEK |
648 | Nils Kreuger, Hästekipage i regnväder, Paris. | 75 000 SEK |
649 | Nils Kreuger, Parisisk gatuscen. | Återrop |
650 | NILS KREUGER, pannå, signerad Kreuger. Troligen utförd 1885-86. | Återrop |
651 | John Bauer, ”Lena och riddaren dansa”. | 760 000 SEK |
652 | Gustaf Fjaestad, "Gård i vinterlandskap". | 100 000 SEK |
653 | Gustaf Fjaestad, Skidspår på fjället. | 52 000 SEK |
654 | Anshelm Schultzberg, "Vinterdag i Ludvikatrakten". | 30 000 SEK |
655 | JOHAN KINDBORG, olja på duk, signerad Kindborg och daterad Barnängen -85. | Återrop |
656 | Gustaf Fjaestad, "Spår i snön"/"Månsken". | 355 000 SEK |
657 | Bruno Liljefors, Vinterhare. | 185 000 SEK |
658 | Carl Larsson, "Min äldsta dotter" / "Suzanne med mjölk och bok". | Återrop |
659 | Alfred Bergström, Terpsichore. | 19 000 SEK |
660 | Gottfrid Kallstenius, Villa d´Este vid solnedgång. | 32 000 SEK |
661 | Robert Thegerström, "Lavandières". | 12 000 SEK |
662 | Eva Bonnier, "Midsommar". | 105 000 SEK |
663 | Julia Beck, L'Etang Saint-Cucufa, près Vaucresson. | 1 400 000 SEK |
663A | Julia Beck, "Gréz par Nemours (Seine et Marne)". | 75 000 SEK |
663B | Julia Beck, "Nénuphars (Näckrosor)". | 75 000 SEK |
664 | Bruno Liljefors, Rävfamilj med gräsand. | 290 000 SEK |
665 | Bruno Liljefors, Ejdrar i havsbandet. | 180 000 SEK |
666 | Bruno Liljefors, Landskap med gäss. | 150 000 SEK |
667 | Bruno Liljefors, Ejdrar på skär. | 820 000 SEK |
668 | Anders Zorn, "Dam vid Café, Isle de Seguin". | 2 900 000 SEK |
669 | Prins Eugen, "Stockholmsbatteriet, vinter". | 70 000 SEK |
670 | Prins Eugen, "Badhuset". | 50 000 SEK |
671 | Olle Hjortzberg, Stilleben med ginst och äpplen. | 40 000 SEK |
672 | Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor i silverpokal. | 175 000 SEK |
673 | Bernhard Oscarsson, Vintervy över Birger Jarlsgatan. | Återrop |
674 | Olof Hermelin, "Vid Mälarstranden". | 24 000 SEK |
675 | Alfred Wahlberg, Dimma över Huskvarnaån. | 40 000 SEK |
676 | Johan Krouthén, Solnedgång vid vattnet. | 38 000 SEK |
677 | Julia Beck, "Högsommartid. Motiv från Rehn"/ "Motiv från Rehntrakten". | Återrop |
678 | Jacob Hägg, "Franskt linjeskepp till segels". | 150 000 SEK |
679 | Bruno Liljefors, "Körsbärsblomster", motiv från Grez. | 80 000 SEK |
679A | Arnold Plagemann, Fyrtorn i storm. | Återrop |
681 | Carl Larsson, "I Montcourt". | Återrop |
682 | PRINS EUGEN, olja på pannå, signerad Eugen och daterad 1934. | Återrop |
683 | Per Ekström, Solnedgång. | 28 000 SEK |
684 | CARL JOHANSSON, duk uppklistrad på pannå, signerad Carl Johansson och daterad -85. | Återrop |
685 | Olof Jernberg, Skärgårdslandskap med stugor. | 5 000 SEK |
686 | Carl Trägårdh, Flodlandskap med pojke vid hus (troligtvis Isarfloden i Bayern). | Återrop |
687 | Carl Wilhelmson, "Höstdag" (Fiskebäckskil). | 160 000 SEK |
688 | Nils Kreuger, "Höst, motiv från Kastellholmen". | 38 000 SEK |
689 | August Strindberg, Stormlandskap. | 11 750 000 SEK |
690 | Johan Tirén, Rendrivning. | 100 000 SEK |
691 | Johan Tirén, "Jämtlandssägen". | 28 000 SEK |
692 | Gustaf Fjaestad, "Knålls Herrgård, Värmland". | 70 000 SEK |
693 | Gustaf Fjaestad, Snötyngda granar under rodnande himmel. | 75 000 SEK |
694 | Bruno Liljefors, Andfamilj bland näckrosor. | Återrop |
695 | Bruno Liljefors, Andfamilj i vass. | Återrop |
696 | Bruno Liljefors, "Havstrutar". | Återrop |
697 | Nils Kreuger, "Skymning (Småland)". | 100 000 SEK |
698 | Carl Larsson, "En unge". | Återrop |
699 | Anders Zorn, "Spanjorska från Madrid II". | Återrop |
700 | August Hagborg, Musselplockerska vid kusten. | 32 000 SEK |
701 | AUGUST HAGBORG, olja på uppfodrad duk, signerad. | Återrop |
702 | Emma Ekwall, Flicka med kattunge. | 30 000 SEK |
703 | Gerda Tirén, Kvinna i landskap. | 16 000 SEK |
704 | Carl Fredrik Hill, Fransk landskapsstudie. | Återrop |
705 | Carl Fredrik Hill, "Kvinnor med duvor i händerna". | Återrop |