Nr. | Föremål | Klubbat pris |
506 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
507 | SERVIS, 30 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 20 000 SEK |
508 | SERVIS, 65 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | 95 000 SEK |
509 | SERVIS, 58 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 90 000 SEK |
510 | TALLRIKAR, fem + tre stycken, FAT samt SKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 17 000 SEK |
511 | FAT, tre stycken, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
512 | KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1700-tal. | 15 000 SEK |
513 | KRUKA, porslin, Qingdynastin med Chenghuas märke, 1700-tal. | 170 000 SEK |
514 | BOJAN, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722). | 18 000 SEK |
515 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 500 SEK |
516 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
517 | BOJANER, ett par, porslin, Qingdynastin 1700-tal. | 11 000 SEK |
518 | BOJAN, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
519 | PENSELVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 100 000 SEK |
520 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 46 000 SEK |
521 | SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
522 | FAT, porslin. Qing dynastin, med Kangxi sex karaktärers märke och period (1662-1722). | Återrop |
523 | FAT, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
524 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722). With Chenghuas sex karaktärers märke. | 9 500 SEK |
525 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi, ca 1700. | 50 000 SEK |
526 | VAS, porslin. Qing dynasty, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
527 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722). | Återrop |
528 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 40 000 SEK |
529 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 40 000 SEK |
530 | FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 30 000 SEK |
531 | FAT,porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
532 | FLASKOR, ett par snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 36 000 SEK |
533 | FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
534 | VASER, ett par snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
535 | VAS med LOCK, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
536 | KENDI, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
537 | KANNA, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
538 | STOP porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722). Tidigt 1700-tal. | 24 000 SEK |
539 | TEKANNA med LOCK, porslin, Qingdynastin Kangxi 1662-1722. Med Kangxis sex karaktärer. | 8 000 SEK |
540 | KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 14 000 SEK |
541 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
542 | VATTENDROPPARE, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
543 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 500 SEK |
544 | SKÅL, porslin. Qingdynastin 1700-tal. Med Chenghuas sex karaktärers märke. | 6 000 SEK |
545 | FAT, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
546 | KOPPAR MED FAT, set om fyra stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
547 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 11 000 SEK |
548 | BUDAI, brons, spår av lack och förgyllning. Mingdynastin, daterad till Jiajings femte regeringsår (motsvarande 1526). | 500 000 SEK |
549 | RULLMÅLNING, okänd konstnär, troligen Mingdynastin, 15/1600-tal. | 390 000 SEK |
550 | RULLMÅLNING, Zhao Mengfus efterföljd, troligen Mingdynastin 15/1600-tal. | 60 000 SEK |
551 | PASTELLER (39), Vivian Dorf, 1937. Från Johan Gunnar Anderssons sista expedition till Kina och Tibet 1936-1938. | 34 000 SEK |
552 | MANUSKRIPT, palmblad bundna mellan polykromt bemålade träskivor, troligen Sri Lanka, 1700-tal. | Återrop |
553 | SKÅLFAT, ett par, porslin, Qing dynastin, Guangxu (1874-1908) märke och period. | 48 000 SEK |
554 | SKÅLFAT, två stycken, porslin, Qingdynastin troligen 1800-tal. Med Yongzhengs sex karaktärers märke. | 70 000 SEK |
555 | SKÅLFAT, porslin, Qingdynastin, troligen 1800-tal. Med Kangxis sex karaktärers märke. | 26 000 SEK |
556 | VAS, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 2 000 SEK |
557 | SKÅL, porslin, Qingdynastin. Med Qianlongs sigillmärke. | 10 000 SEK |
558 | SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
559 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin. Med Qianlongs sigillmärke. | 16 000 SEK |
560 | PARTI NEFRIT, 5 delar. Kina, troligen Republik (1912-1949). | 7 000 SEK |
561 | DRÄKTSMYCKEN (2+2), nefrit. Rikt skuren dekor, (sen Qingdynastin, 1644-1912). | 4 000 SEK |
562 | SKEDAR (9+1+3), silver. Delvis genombruten dekor av fjärilar och fladdermöss. Sen Qingdynastin (1644-1912). | 2 200 SEK |
563 | FAT med MYNT, silver. 'One Dollar', Qingdynastin, Guangxu 1899. | 1 000 SEK |
564 | SPEGEL, brons, stämplad 'feng xin fu zao' (gjord av Feng Xinfu), Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
565 | ELDDON, förgylld brons, järn och läder. Troligen Mingdynastin, 1600-tal. | 2 200 SEK |
566 | FIGURIN, elfenben. Skulpterad och delvis bemålad, föreställande den kvinnliga krigaren Mulan, Qingdynastin, 1800-tal. | 20 000 SEK |
567 | SNUSFLASKA, insidesmålad, samt med inskription Ma Shaoxuan, daterad 1897. | 8 500 SEK |
568 | BÄLTESSPÄNNE, förgylld brons. Troligen Han dynastin (206 f.Kr-220). | 2 400 SEK |
569 | SNUSFLASKA, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 4 000 SEK |
570 | STÄLL, Zitan, Qingdynastin (1644-1912). | 13 000 SEK |
571 | MYNT (2), silver, Kina, Republik (1916). | Återrop |
572 | HANDFAT, brons, sen Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
573 | TUSCHAVKLAPPNINGAR (11), Kina, 1900-talets första hälft. | 4 000 SEK |
574 | ROCK, siden. Kina sen Qing. Höjd 112 cm. | 4 000 SEK |
575 | ROCK, koussuvävt (kesi) siden. Kina 1800-tal. Höjd 142 cm. | 19 000 SEK |
576 | JACKA, siden. Kina 1900-talets förra hälft. Höjd 105 cm. | 18 000 SEK |
577 | JACKA, siden. Kina sen Qing. Höjd 64 cm. | 13 000 SEK |
578 | JACKA, siden. Kina, sen Qing. Höjd 102 cm. | 5 500 SEK |
579 | JACKA OCH KJOL, siden. Kina sen Qing. Jackans höjd 110,5 cm, kjolens 96 cm. | 19 000 SEK |
581 | GRAVFIGURINER, ett par. Handynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.). | 12 000 SEK |
582 | RÖKELSEKAR, keramik. Han dynastin, (206 f.Kr. - 220 e.Kr.). | 4 000 SEK |
583 | HUVUDKUDDE, keramik. Troligen Liao dynastin (907-1125). | 11 000 SEK |
584 | KUDDE, lergods, troligen Liao eller Songdynastin (907-1279). | 38 000 SEK |
585 | VINKANNA, biskviporslin. Ming dynastin, Wanli (1368-1644). | 26 000 SEK |
586 | SITTANDE VÄKTARE, lergods. Ming dynastin 1600-tal. | 16 000 SEK |
587 | TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal. | 11 000 SEK |
588 | TEMPELMODELL/ALTARE, keramik, Qingdynastin troligen 1600-tal. | Återrop |
589 | SMÖRSNÄCKOR, sju stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
590 | FAT ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 11 000 SEK |
591 | TALLRIKAR, 12 st, kompaniporslin, Qing dynasty, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
592 | TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
593 | FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 500 SEK |
594 | JARDINJÄR, porslin. Qingdynastin 1700-tal. | 8 000 SEK |
595 | JARDINJÄR, porslin, Qingdynastin, 1700-tal. | 10 000 SEK |
596 | FAT, porslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
597 | ROCK, siden. Kina 1800-tal. Höjd 141 cm. | 27 000 SEK |
598 | JACKA, siden. Kina sen Qingdynasti. Höjd 79,5 cm. | 5 500 SEK |
599 | RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28,5 x 30,5 cm. Qing dynastin, Kina 1800-tal. | 2 000 SEK |
600 | MATTA. Semiantik silke Kina relief figural. 121,5 x 75 cm (samt ca 1,5 cm slätväv på varje kortsida). | Återrop |
601 | MATTA, SEMIANTIK BEIJING. Kina, sen Qing. 393 x 311 cm. | 20 000 SEK |
602 | MEDITATIONSMATTA, ANTIK NINGXIA. Kina, sen Qing. 122 x 62,5 cm. | 7 000 SEK |
603 | MATTA, SEMIANTIK BAOTOU. Kina, 1900-talets förra hälft. 125 x 64,5 cm. | 4 500 SEK |
604 | MATTA, SEMIANTIK BAOTOU. Kina, 1900-talets förra hälft. 114,5 x 58,5 cm. | 4 000 SEK |
605 | MATTA, ANTIK BEIJING. Kina, sen Qingdynasti. 412 x 307,5 cm. | 14 000 SEK |
606 | ROCK, siden. Kina, sen Qing. Höjd 133 cm. | 22 000 SEK |