Kan inte nå servern

Klassiska 580

 
1789 föremål
1050. BEGRAVNINGSSKED, Petter Lund, Nyköping (verksam 1694-1736-).
1050. BEGRAVNINGSSKED, Petter Lund, Nyköping (verksam 1694-1736-).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
749. JUDITH GAUTIER, skuptur,"Tracaldabas", brons, signerad.
749. JUDITH GAUTIER, skuptur,"Tracaldabas", brons, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
658. ANDERS ZORN, etsning (I état II), 1900, signerad med blyerts,
658. ANDERS ZORN, etsning (I état II), 1900, signerad med blyerts,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
915. Louis Jean Desprez Tillskriven, "Scala dei Franceschini à Agrigente".
915. Louis Jean Desprez Tillskriven, "Scala dei Franceschini à Agrigente".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
220. AMITAYUS, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
220. AMITAYUS, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
231. BUDDHA DIPANKARA, metall. Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
231. BUDDHA DIPANKARA, metall. Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1030. COASTERS, tre stycken, av Abel-Etienne Giroux, Paris före 1809. Empire.
1030. COASTERS, tre stycken, av Abel-Etienne Giroux, Paris före 1809. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1727. SEMIANTIK BAOTOU. 184,5 x 262,5 cm.
1727. SEMIANTIK BAOTOU. 184,5 x 262,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1516. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
1516. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1744. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 325 x 183-205,5 cm.
1744. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 325 x 183-205,5 cm.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1668. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
1668. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
654. Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".
654. Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1120. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, 14 mm med diamanter 1.47 ct totalt.
1120. ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, 14 mm med diamanter 1.47 ct totalt.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
798. Lorens Pasch d y Hans krets, Barn lekande med insekter.
798. Lorens Pasch d y Hans krets, Barn lekande med insekter.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
507. SKÅL, porslin.  Sen Qing dynasti/tidig Republik, omkring 1900.
507. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti/tidig Republik, omkring 1900.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
837. DAVID TENIERS D.Y, efter, uppfodrad duk.
837. DAVID TENIERS D.Y, efter, uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
835. August Querfurt Hans krets, Bataljscener mellan kristna och turkar.
835. August Querfurt Hans krets, Bataljscener mellan kristna och turkar.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1519. SPEGELVÄGGFÄLT. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
1519. SPEGELVÄGGFÄLT. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
818. Bengt Nordenberg, Slädfärd på isen.
818. Bengt Nordenberg, Slädfärd på isen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
235. DRAKHUND, brons. Ming dynastin (1368-1643).
235. DRAKHUND, brons. Ming dynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
285. SKÅL, porslin. Troligen Republik, med Daoguangs sigill i rött.
285. SKÅL, porslin. Troligen Republik, med Daoguangs sigill i rött.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
193. PENSELBAD, nefrit. Troligen sen Qingdynasti (1644-1912).
193. PENSELBAD, nefrit. Troligen sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
673. David Petrovich Sterenberg, Stilleben (3).
673. David Petrovich Sterenberg, Stilleben (3).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
686. Anders Zorn, "Natteffekt III".
686. Anders Zorn, "Natteffekt III".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
688. Anders Zorn, "Antonin Proust".
688. Anders Zorn, "Antonin Proust".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
569. Carl Fredrik Hill, Fjällandskap.
569. Carl Fredrik Hill, Fjällandskap.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
863. Landskap med herde och getter.
863. Landskap med herde och getter.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
561. Bruno Liljefors, Björnjakt.
561. Bruno Liljefors, Björnjakt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
562. Bruno Liljefors, Björnjakt.
562. Bruno Liljefors, Björnjakt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1537. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1537. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
638. Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.
638. Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1006. KAFFEKANNA, av Nils Tornberg, Linköping 1788. Gustaviansk.
1006. KAFFEKANNA, av Nils Tornberg, Linköping 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
243. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
243. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1060. DOSA, en troi coleurs, Paris 1700-talets slut. Guld 14K.
1060. DOSA, en troi coleurs, Paris 1700-talets slut. Guld 14K.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1148. ÖRHÄNGEN med odlade droppformade pärlor med rosenslipade diamanter.
1148. ÖRHÄNGEN med odlade droppformade pärlor med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1029. KAROTT med lock, av Johan Petter Grönwall, Stockholm 1825. Empire.
1029. KAROTT med lock, av Johan Petter Grönwall, Stockholm 1825. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1004. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1782. Gustaviansk.
1004. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1782. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1497. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1497. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1606. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
1606. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1526. DUCHESSE BRISÉE, tre delar. Sengustaviansk, omkring år 1800.
1526. DUCHESSE BRISÉE, tre delar. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 12 000 SEK
612. Jacob Silvén, Sommarlandskap.
612. Jacob Silvén, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1674. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1674. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1731. MATTA, semiantik Birjand, ca 342,5 x 263,5 cm.
1731. MATTA, semiantik Birjand, ca 342,5 x 263,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1521. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1521. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
793. Johan Joachim Streng, "Carl Carleson" (1703-1761).
793. Johan Joachim Streng, "Carl Carleson" (1703-1761).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
543. Anshelm Schultzberg, "Månuppgång, Etaples 1890".
543. Anshelm Schultzberg, "Månuppgång, Etaples 1890".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1241. PÄRLCOLLIER, 3-radigt, med odlade saltvattenspärlor 5.5 - 7 mm.
1241. PÄRLCOLLIER, 3-radigt, med odlade saltvattenspärlor 5.5 - 7 mm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1116. BROSCH, platina samt 14k guld med gammalslipade diamanter totalt ca 2.30 ct.
1116. BROSCH, platina samt 14k guld med gammalslipade diamanter totalt ca 2.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
859. Christian Georg Schütz Tillskriven, En hamn i månsken.
859. Christian Georg Schütz Tillskriven, En hamn i månsken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1444. MANSCHETTKNAPPAR med emalj samt diamanter totalt 0.12 ct.
1444. MANSCHETTKNAPPAR med emalj samt diamanter totalt 0.12 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1210. RING, Bulgari "Pyramid" med citrin.
1210. RING, Bulgari "Pyramid" med citrin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1110. ÖRHÄNGEN med odlade Tahitipärlor 14.5mm, med diamanter 0.95 ct.
1110. ÖRHÄNGEN med odlade Tahitipärlor 14.5mm, med diamanter 0.95 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
159. SEMIANTIK KINESISK MATTA. 354 x 283,5 cm. 1900-talets förra hälft.
159. SEMIANTIK KINESISK MATTA. 354 x 283,5 cm. 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1413. RING, 18k vitguld med briljantslipade diamanter ca 1.70 ct.
1413. RING, 18k vitguld med briljantslipade diamanter ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1757. SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 354,5 x 285 cm.
1757. SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 354,5 x 285 cm.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1663. BORDSPENDYL. Troligen Schweiz, 1700-tal.
1663. BORDSPENDYL. Troligen Schweiz, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
367. FIGURIN, keramik. Qing dynastin (1644-1912).
367. FIGURIN, keramik. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
452. VAS, cloisonné. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
452. VAS, cloisonné. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1023. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1828. Empire.
1023. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1828. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1625. LJUSSTAKAR, ett par. Empire. Frankrike, 1800-talets början.
1625. LJUSSTAKAR, ett par. Empire. Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
757. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
757. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
968. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland, 1830/40-tal. Senempire.
968. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland, 1830/40-tal. Senempire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1560. FOTPALLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
1560. FOTPALLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
126. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
126. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
158. ALTARBORD, hardwood. Sen Qing dynasti, ca år 1900.
158. ALTARBORD, hardwood. Sen Qing dynasti, ca år 1900.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
282. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongs sigillmärke.
282. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. ASK med LOCK innehållande en CABARET, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
150. ASK med LOCK innehållande en CABARET, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
411. FAT, ett par snarlika, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
411. FAT, ett par snarlika, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
355. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
355. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
262. VAS, keramik. Qing dynastin (1644-1912).
262. VAS, keramik. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1239. BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
1239. BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
974. BÄGARE, av Johann Betz, Augsburg, 1600-talets andra hälft.
974. BÄGARE, av Johann Betz, Augsburg, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1255. RING med cabochonslipad smaragd samt briljantslipade diamanter.
1255. RING med cabochonslipad smaragd samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?