231
534954

BUDDHA DIPANKARA, metall. Tibet, troligen tidigt 1900-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Stående barfota iklädd rikligt draperad klädnad med höger hand i abhaya mudra. Höjd 16,3 cm.

Slitage, troligen senare bottenplatta.

Tilläggslista

Troligen tidigt 1900-tal/ Presumably early 20th Century.

Proveniens

The Collection of Annelise Freiheit.