Stående på träsockel. Spår av förgyllning i håret, ögon med inläggningar av pärlemor. Höjd 108 cm, total höjd 120,5 cm.
Lös, senare topp. Lagning på fot. Pärlemor i ena ögat saknas. Ställvis anlupen.