1030
520202

COASTERS, tre stycken, av Abel-Etienne Giroux, Paris före 1809. Empire

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Genombruten dekor med fabeldjur och palmetter. Undertill en med fransk viktangivelse. Svenska kontrollstämplar. Diameter 12,5 cm, vikt 565 gram. (3).

Proveniens

Samling Lindh

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

187. Josef Frank, vitrinskåp, modell "2077", Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK