Höstens Klassiska 577

1741 föremål
1185. KINESISK VÄST, siden. Höjd 140 cm. Omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1074. KNAPPAR, 6 stycken, med paste. 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
748. KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
409. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
413. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
414. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
410. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
412. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
407. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
539. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
693. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
692. KOPP med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
732. KORG, av Elias Modig, S:t Petersburg 1827.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
733. KOVSH, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1265. KRUKA och SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1276. KRUKA, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1274. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1671. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1672. KRUKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1735. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1669. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1608. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1491. KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1610. KRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
14. Karl Nordström, "Borreberget, Tjörn".
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
55. Karl Nordström, "Höstlandskap vid Brunnsviken".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
37. Karl Nordström, "Solnedgång, Bohuslän".
Klubbat pris
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
651. Karlsteen, Arvid (1647-1718),
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
652. Keder, Nils (1659-1735),
652. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
654. Keder, Nils (1659-1735),
654. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
655. Keder, Nils (1659-1735),
655. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
657. Keder, Nils (1659-1735),
657. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
653. Keder, Nils (1659-1735),
653. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
656. Keder, Nils (1659-1735),
656. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
234. Kilian Zoll, Pojkar som vattnar hästar.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
616. Konungahusets ära och lycka 1723.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
617. Konungahusets ära och lycka 1723.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
633. Kronprinsessans ankomst till Sverige 1744.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
634. Kronprinsessans spelpenning 1745.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
316. Kullens fabrik.
316. Kullens fabrik.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
621. Kungen återkommer från Hessen till Sverige 1731.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
622. Kungen återkommer från Hessen till Sverige 1731.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
606. Kungens död 1718 och begravning i Riddarholmskyrkan 1719.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
607. Kungens död 1718 och begravning i Riddarholmskyrkan 1719.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
608. Kungens död 1718 och begravning i Riddarholmskyrkan 1719.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
615. Kungens kröning i Stockholms storkyrka 1720.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
631. Kungl Vetenskapsakademiens prismedalj 1763.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
668. Kyrkostaten. Benedikt XIII,
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
508. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1441. LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
265. LEANDRO BASSANO (ITALIEN), Olja på förstärkt pannå.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
488. LJUSKRONA, för elva ljus. Sverige, 1820/30-tal. Karl Johan.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
489. LJUSKRONA, för fem ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
486. LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
481. LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
803. LJUSSTAKAR, 4 st snarlika, Altenburg 1800-talets förra hälft. Empire.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
795. LJUSSTAKAR, 4 st, av William Holmes, London 1772. George III.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
794. LJUSSTAKAR, ett par, av John Cafe, London 1753.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
796. LJUSSTAKAR, ett par, av John Schofield, London 1778.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
798. LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1795. Gustavianska.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
793. LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Åström, Stockholm 1765. Rokoko.
Klubbat pris
400 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
526. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Roos (mästare i Östhammar 1782-1808). Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
801. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1809. Sengustavianska.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
529. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1789. Gustavianska.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
799. LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1796. Gustavianska.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
797. LJUSSTAKAR, ett par, av Simson Ryberg, Stockholm 1789. Gustavianska.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
521. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
512. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
513. LJUSSTAKAR, ett par. England, 1700-talets andra hälft. George III.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
511. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
517. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
515. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
743. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830-tal. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK