Rester av förgyllning, oval med utvikt, vågig kant och gjutna hänklar. Driven och ciselerad dekor av blommor, i botten punsad tulpan. Längd 13 cm, vikt 73 gram.
En hänkel skadad, lagning, bristning.
För stpl se Nürnberger Goldschmiedekunst, teil I, stpl nr MZ1074.