Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
487 föremål
1266. URNA, lergods. Tang dynastin (618-907).
1266. URNA, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1487. BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1487. BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1748. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1748. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1572. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1572. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1731. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1731. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1571. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1571. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1369. OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1369. OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1629. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1629. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1666. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke i rött.
1666. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke i rött.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1665. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1665. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1399. PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1399. PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1383. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.
1383. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1711. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1711. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1669. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1669. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1599. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1599. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1496. SKÅL, porslin. Qing dynstin, sen Kangxi, 1700-talets början.
1496. SKÅL, porslin. Qing dynstin, sen Kangxi, 1700-talets början.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1719. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1719. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1501. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
1501. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1750. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
1750. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1692. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1692. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1685. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1685. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1425. SKULPTUR, bergkristall. Kina.
1425. SKULPTUR, bergkristall. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1393. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1393. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1610. KRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1610. KRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1674. FIGURIN, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1674. FIGURIN, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1533. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1533. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1506. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
1506. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1654. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1654. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1730. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1510. FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.
1510. FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1721. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1721. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1582. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1582. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1367. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1367. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1689. SKÅLAR och FAT, fyra delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1689. SKÅLAR och FAT, fyra delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1651. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1651. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1656. PALL/PIDESTAL, stengods. Qing dynastin, 1800-tal.
1656. PALL/PIDESTAL, stengods. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1472. CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.
1472. CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1298. FIGURIN, brons. Maitreya Bodhisattva, Ming dynastin (1368-1644).
1298. FIGURIN, brons. Maitreya Bodhisattva, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1400. SKULPTUR, nefrit.
1400. SKULPTUR, nefrit.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1661. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1661. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1377. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1377. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1379. SNUSFLASKA, pekingglas. Kina. Med sigillmärke på skuldran.
1379. SNUSFLASKA, pekingglas. Kina. Med sigillmärke på skuldran.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1396. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1396. SKULPTURER, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1413. SKULPTUR, jadeit. Kina.
1413. SKULPTUR, jadeit. Kina.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1341. MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.
1341. MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1363. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1363. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1738. SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1738. SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1563. VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1563. VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1648. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1648. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1542. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1542. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1381. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1381. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
1333. BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
1329. BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1722. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1722. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1704. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1704. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1614. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
1614. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK