Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
487 föremål
1441. LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad.
1441. LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1439. Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.
1439. Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1449. KESI, delvis bemålad. Qing dynastin, 1800-tal.
1449. KESI, delvis bemålad. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1638. YTTERFODER på STÄLL, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1638. YTTERFODER på STÄLL, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1708. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1708. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1389. SNUSFLASKOR, tre stycken, nefrit och rosenkvarts.
1389. SNUSFLASKOR, tre stycken, nefrit och rosenkvarts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1562. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1562. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1681. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1681. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1323. LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1678. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
1678. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1485. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1485. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1514. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1514. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1552. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1552. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1518. SPEGELLAMPETT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1518. SPEGELLAMPETT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
1328. DEL av STELE, sten. Indien.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1364. VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1407. BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1406. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1283. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1283. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1275. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1279-1368).
1275. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1697. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1697. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1699. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1699. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1676. RÖKELSEKAR, tripod, porslin. Ming dynastin, 1400-tal.
1676. RÖKELSEKAR, tripod, porslin. Ming dynastin, 1400-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
1348. MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
1326. BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1554. BÅLSKÅL, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
1554. BÅLSKÅL, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1264. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin, (618-906).
1264. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin, (618-906).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1409. PENSELSTÄLL samt PENSELBAD, nefrit, Kina. Arkaiserande.
1409. PENSELSTÄLL samt PENSELBAD, nefrit, Kina. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1412. PENSELAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1412. PENSELAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1415. TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912).
1415. TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1502. URNA med LOCK, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.
1502. URNA med LOCK, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1394. SKULPTUR, nefrit. Kina.
1394. SKULPTUR, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1720. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1720. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1615. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
1615. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1498. TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.
1498. TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1274. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
1274. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1267. TESKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
1267. TESKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1272. SKÅL, keramik. Norra Jin dynastin (1115-1234).
1272. SKÅL, keramik. Norra Jin dynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1404. BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1404. BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1507. SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1507. SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1414. VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.
1414. VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1574. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1574. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1649. BRUSHPOT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1649. BRUSHPOT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1420. SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.
1420. SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1700. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1700. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1289. SPEGEL, brons. Troligen Song dynastin (960-1279).
1289. SPEGEL, brons. Troligen Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1535. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1535. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
1307. FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1576. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1576. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1492. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1492. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1647. VAS, porslin. Sen Qing dynasti, (1644-1912).
1647. VAS, porslin. Sen Qing dynasti, (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1520. RAKFAT/HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1520. RAKFAT/HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1602. GUANYIN, ett par, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal.
1602. GUANYIN, ett par, blanc de chine. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1735. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1735. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1613. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1613. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1505. SKULPTURER, ett par, brons. Japan, sen Meiji (1868-1912).
1505. SKULPTURER, ett par, brons. Japan, sen Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1728. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1728. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1551. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1551. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1360. VASER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
1360. VASER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK