Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1768. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1768. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1239. Spindelur. Vegneur - Genève  1800-tal, rosenstenar. 48mm.
1239. Spindelur. Vegneur - Genève 1800-tal, rosenstenar. 48mm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1721. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1721. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
859. Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.
859. Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
212. "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).
212. "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
557. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
557. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
111. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1908, signerad.
111. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1908, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
751. KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841.
751. KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
892. KÅSA, av Nils Reetz, 1759 (verksam i Umeå).
892. KÅSA, av Nils Reetz, 1759 (verksam i Umeå).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
890. TUMLARE, av Ferdinand Sehl d. y., Stockholm 1733.
890. TUMLARE, av Ferdinand Sehl d. y., Stockholm 1733.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
927. SKED med dubbel kerubknopp, möjligen av Thomas Upström, Uppsala 1705.
927. SKED med dubbel kerubknopp, möjligen av Thomas Upström, Uppsala 1705.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
612. SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del.
612. SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
248. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue från Villa Conti vid Rom".
248. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue från Villa Conti vid Rom".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1389. KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1389. KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
724. PLAKETT, porslin. Signerad CL Herr. 1800-tal.
724. PLAKETT, porslin. Signerad CL Herr. 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
521. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
521. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
451. SPELBORD. Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft. Rokoko.
451. SPELBORD. Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
321. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL, ett par. Uppfodrad duk.
321. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL, ett par. Uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
611. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
611. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1470. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1470. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1386. VIT TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1386. VIT TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1395. Penselbad, nefrit, Kina.
1395. Penselbad, nefrit, Kina.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1445. SNUSFLASKOR, nio stycken, glas, sten, porslin, ben och cloisonné.
1445. SNUSFLASKOR, nio stycken, glas, sten, porslin, ben och cloisonné.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1705. KOPP och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1705. KOPP och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1491. SKÅL och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1491. SKÅL och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1446. SNUSFLASKOR, nio stycken, porslin, glas och ben. Kina.
1446. SNUSFLASKOR, nio stycken, porslin, glas och ben. Kina.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1364. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1364. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1374. VAS, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1374. VAS, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1625. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1625. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1253. ROCK, broderad. Kina omkring 1900. Höjd 133 cm.
1253. ROCK, broderad. Kina omkring 1900. Höjd 133 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1730. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, sen Qianlong (1736-95).
1730. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, sen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1340. VASER, ett par, kramik. Troligen Yuan/Ming dynastin.
1340. VASER, ett par, kramik. Troligen Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1373. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1373. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1617. FAT på hög fot, vapenporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1617. FAT på hög fot, vapenporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1408. BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.
1408. BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
936. MEDICINSKED, dubbel, av Jonas Lindberg, Stockholm 1827.
936. MEDICINSKED, dubbel, av Jonas Lindberg, Stockholm 1827.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
831. TEKITTEL, av Gustaf Satafhell d.ä., Stockholm 1739. Senbarock.
831. TEKITTEL, av Gustaf Satafhell d.ä., Stockholm 1739. Senbarock.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
809. BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).
809. BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
838. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
838. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
820. SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock.
820. SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
875. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
875. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
900. SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.
900. SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
923. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
923. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
129. Ruth Milles, Flicka med bångstyrig kalv.
129. Ruth Milles, Flicka med bångstyrig kalv.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
654. BLÄCKHORN OCH SANDSTRÖARE. Älvdalen, 1800-tal.
654. BLÄCKHORN OCH SANDSTRÖARE. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
639. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
639. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
125. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
125. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
812. KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.
812. KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
811. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
126. Axel Wallenberg, Flicka med fågel.
126. Axel Wallenberg, Flicka med fågel.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
177. Helene Schjerfbeck, UNG FLICKA.
177. Helene Schjerfbeck, UNG FLICKA.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 000 - 1 300 000 SEK
1296. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 228 x 156 cm.
1296. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 228 x 156 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
95. John Bauer, Sagoillustration.
95. John Bauer, Sagoillustration.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
217. Per Wilhelm Cedergren, Vy mot Skeppsbron och Stockholms slott.
217. Per Wilhelm Cedergren, Vy mot Skeppsbron och Stockholms slott.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1469. SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin.
1469. SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1451. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina.
1451. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
590. BORDSUPPSATS. Senempire, 1800-talets början.
590. BORDSUPPSATS. Senempire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1579. SERVIS, 55 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1579. SERVIS, 55 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
333. Giovanni Paolo Panini Hans krets, Carpricco med figurer och ruiner.
333. Giovanni Paolo Panini Hans krets, Carpricco med figurer och ruiner.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
459. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
459. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
411. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
411. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1574. TERRINFAT samt FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1574. TERRINFAT samt FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
572. LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft.
572. LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
591. BORDSSKULPTURER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
591. BORDSSKULPTURER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
517. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
517. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
233. Pehr Hilleström, Interiör av en klensmedja med en smed i arbete.
233. Pehr Hilleström, Interiör av en klensmedja med en smed i arbete.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
232. Pehr Hilleström, Brand vid Katarina kyrka.
232. Pehr Hilleström, Brand vid Katarina kyrka.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
307. Willem van Herp Tillskriven, Ecce Homo.
307. Willem van Herp Tillskriven, Ecce Homo.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
797. KRÖNINGSPROKLAMATION, Nikolaj II, 14 Maj, Moskva 1896. A.A. Levenson.
797. KRÖNINGSPROKLAMATION, Nikolaj II, 14 Maj, Moskva 1896. A.A. Levenson.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1754. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.
1754. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?